Irský Ryanair začne létat už ze čtvrtého českého letiště. V říjnu spustí spojení Pardubic s londýnským letištěm Stansted.

Začne se třemi lety týdně. Na stejné anglické letiště se z Česka létá také z Prahy, Brna a Ostravy. Krok Ryanairu je do určité míry překvapením. Minulý týden totiž firma oznámila další expanzi z Prahy. Dosud se přitom předpokládalo, že si letecká společnost vybere buď dražší pražské letiště, nebo nějaké levnější dále od Prahy. To právě Pardubice splňují, přistávací i odbavovací poplatky jsou zde nižší a z letiště se dá snadno dostat na vlakové nádraží, odkud jezdí často vlaky do centra Prahy. Ryanair se tak nakonec rozhodl pro kombinaci obou letišť.

"Pardubickému letišti přineseme více než 50 tisíc cestujících ročně," říká Denis Barabas, obchodní šéf Ryanairu pro střední a východní Evropu.

Letenky zatím nejsou v prodeji. Pro pardubické letiště budou noví cestující znamenat významný růst a také záchranu poté, co sbyla ukončena linka z Moskvy. Letiště se díky tomu propadlo až na 30 tisíc cestujících, což je šestina proti rekordnímu roku 2013, kdy jím prošlo 184 tisíc lidí. Pardubický terminál bude díky tomu také více fungovat přes zimní sezonu. Dosud tudy drtivá většina cestujících projde v létě, kdy odtud odlétají charterové spoje pro dovolenkáře.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru