Státní saúdskoarabský ropný gigant Aramco oslovil banky JPMorgan Chase a Morgan Stanley, aby pracovaly na připravovaném vstupu firmy na burzu, který se má uskutečnit příští rok. Aramco může navíc oslovit další banku, která by pomohla s přístupem k čínským investorům, řekl zdroj seznámený s plány firmy, který si nepřál být jmenován.

Zmíněné banky budou ještě spolupracovat s finančním domem Moelis & Co. Společně připraví prvotní úpis akcií (IPO) Aramca, které se má stát s výnosem 100 miliard dolarů největším vstupem na burzu v historii.

Dalším uchazečem o práci pro saúdskoarabskou firmu je banka HSBC, která je podle zdroje favoritem ze seznamu minimálně pěti institucí, které by poskytly napojení na čínské investory, kteří mají hrát při IPO významnou roli.

Na trh má zamířit až pět procent akcií společnosti. Upsány budou na burze v Rijádu a minimálně na jedné světové burze. Podle informací, které přinesl Wall Street Journal, je favoritem newyorská burza, firma ale zvažuje i Londýn či Toronto.

Aramco i zmíněné banky zprávu odmítly komentovat.

Úpis akcií státní ropné firmy je hlavním bodem programu saúdskoarabské vlády známého jako Vize 2030, který má pomoci transformovat ekonomiku země závislou na těžbě ropy. Za plánem prodeje akcií státní firmy stojí princ Mohamed bin Salmán, který dohlíží na energetiku země. Minulý rok prohlásil, že úpis akcií by celé Aramco ohodnotil minimálně na dva biliony dolarů. Těžař by se tak stal zdaleka nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností světa. Dosavadní lídr tabulek, technologická společnost Apple, má hodnotu "jen" 721 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru