Počet lidí zaměstnaných ve firmách, jež jsou členy Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP), loni meziročně stoupl o 4,5 procenta na 118 tisíc. V průměru si každý vydělal 34 820 korun hrubého měsíčně, což je 30 procent nad celostátním průměrem. Přitom ve firmách nad 2 500 zaměstnanců průměrný výdělek činí 42 tisíc korun.

V celém automobilovém průmyslu je podle zprávy AutoSAP přímo zaměstnáno přes 150 tisíc lidí, což představuje asi tři procenta práceschopného obyvatelstva. Čilá konjunktura, kterou toto odvětví zažívá, má významný "multiplikační efekt" - tedy ovlivňuje výrobu a zaměstnanost u mnoha subdodavatelů v dalších odvětvích a oborech. Dohromady jde skoro o 400 tisíc pracovních míst.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru