Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zrychlilo na 1,8 procenta z prosincových 1,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň téměř za čtyři roky, oznámil v pondělí statistický úřad Eurostat. Potvrdil tím svůj rychlý odhad z konce ledna.

Inflaci v eurozóně v lednu tlačily vzhůru zejména ceny energie, které se meziročně zvýšily o 8,1 procenta. Tempo jejich růstu výrazně zrychlilo z prosincových 2,6 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Rostoucí inflace zvyšuje tlak na zpřísňování měnové politiky ECB. Zápis z posledního zasedání banky nicméně signalizuje, že její představitelé zatím nemají chuť stimulační opatření omezovat. Domnívají se totiž, že současný růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru