Rusko na konci loňského roku poprvé po devíti měsících znovu překonalo Saúdskou Arábii a těžilo nejvíc ropy na světě. Plyne to podle agentury Bloomberg z oficiálních statistických údajů. V prosinci přitom obě země začaly těžbu snižovat v přípravě na právě uzavřenou globální dohodu o omezení nabídky ropy na světovém trhu.

Rusko v prosinci snížilo těžbu proti listopadu o 29 tisíc barelů denně (b/d) na 10,49 milionu b/d. Saúdská produkce klesla o 26 tisíc barelů na 10,46 milionu b/d, uvádí webová stránka mezinárodní statistické organizace Joint Organisations Data Initiative v Rijádu. Podle těchto údajů ruská těžba překonala saúdskoarabskou poprvé od března.

Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se na konci listopadu dohodl omezit v letošním prvním pololetí dodávky na trh o 1,2 milionu b/d. Na počátku prosince se k dohodě připojilo Rusko a některé další producentské země. Ceny ropy hned po dohodě získaly asi 20 procent, brzy se ale stabilizovaly na dosažených úrovních.

Třetím největším producentem ropy zůstávaly USA, které v prosinci těžily 8,8 milionu b/d. Následoval Irák se 4,5 milionu a Čína se čtyřmi miliony b/d.

Saúdský vývoz ropy v prosinci klesl na osm milionů b/d z listopadové úrovně 8,26 milionu. Bylo to nejvýraznější měsíční omezení saúdskoarabského exportu od března 2003, uvádějí údaje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru