Rusko na konci loňského roku poprvé po devíti měsících znovu překonalo Saúdskou Arábii a těžilo nejvíc ropy na světě. Plyne to podle agentury Bloomberg z oficiálních statistických údajů. V prosinci přitom obě země začaly těžbu snižovat v přípravě na právě uzavřenou globální dohodu o omezení nabídky ropy na světovém trhu.

Rusko v prosinci snížilo těžbu proti listopadu o 29 tisíc barelů denně (b/d) na 10,49 milionu b/d. Saúdská produkce klesla o 26 tisíc barelů na 10,46 milionu b/d, uvádí webová stránka mezinárodní statistické organizace Joint Organisations Data Initiative v Rijádu. Podle těchto údajů ruská těžba překonala saúdskoarabskou poprvé od března.

Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se na konci listopadu dohodl omezit v letošním prvním pololetí dodávky na trh o 1,2 milionu b/d. Na počátku prosince se k dohodě připojilo Rusko a některé další producentské země. Ceny ropy hned po dohodě získaly asi 20 procent, brzy se ale stabilizovaly na dosažených úrovních.

Třetím největším producentem ropy zůstávaly USA, které v prosinci těžily 8,8 milionu b/d. Následoval Irák se 4,5 milionu a Čína se čtyřmi miliony b/d.

Saúdský vývoz ropy v prosinci klesl na osm milionů b/d z listopadové úrovně 8,26 milionu. Bylo to nejvýraznější měsíční omezení saúdskoarabského exportu od března 2003, uvádějí údaje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru