Počet uživatelů mobilních telefonů do roku 2021 vzroste o 600 milionů na 5,5 miliardy lidí, tedy 70 procent světové populace. Mobilní telefon tak bude mít o 100 milionů více lidí než bankovní účet a o 200 milionů více, než tekoucí vodu. Uvedla to analytická společnost Cisco ve studii, která byla v úterý zveřejněna.

Výrazný růst spolu s rozmachem chytrých telefonů a připojení do internetu věcí se promítne i do celkového objemu přenesených mobilních dat. Ten se za pět let zvýší sedminásobně, k čemuž přispěje i zvyšování přenosové rychlosti sítí a nárůst sledování videa na mobilních zařízeních. Ve střední a východní Evropě očekává Cisco šestinásobný růst na 63 exabytů za rok.

"Do očekávaného nárůstu mobilního datového provozu se promítnou živé přenosy videa, aplikace pro rozšířenou realitu, rozmach internetu věcí i další moderní technologie. Nové možnosti v mobilních datech přinese technologie 5G, jejíž výhody se promítnou nejen do oblasti mobility, ale do celkové podoby sítí jako takových. Přinese proměnu architektury sítí, rozšíří možnosti programovatelnosti a automatizace," uvedl generální ředitel Cisco ČR Michal Stachník.

Počet připojených mobilních zařízení se podle studie zvýší z loňských osmi na 12 miliard. Na jednoho obyvatele země vyjde zhruba 1,5 zařízení. Více než polovina připadne na chytré telefony. Nyní připadá na jednoho člověka zhruba 1,1 mobilního zařízení.

Objem mobilních přenosů videa vzroste ve sledovaném období téměř devítinásobně a bude vykazovat nejvyšší tempo růstu ze všech kategorií mobilních aplikací. Mobilní přenosy videa budou v roce 2021 tvořit 78 procent veškerého mobilního datového provozu.

V roce 2020 začne měřitelný dopad nových 5G mobilních sítí na celkový objem mobilního provozu. Mobilní operátoři budou potřebovat vyšší rychlost, aby mohli vyhovět požadavkům stále náročnějších zákazníků. V roce 2021 bude mobilnímu datovému provozu stále dominovat technologie 4G. Ta bude v roce 2021 podporovat 58 procent mobilních připojení a proteče jimi 79 procent celkového provozu. Prostřednictvím 5G sítí projde 0,2 procenta připojení, avšak ty vygenerují 1,5 procenta celkového mobilního datového provozu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru