Bance HSBC Holdings klesl v loňském roce zisk před zdaněním o 62 procent na 7,1 miliardy dolarů (181,3 miliardy korun). Důvodem byly mimořádné náklady spojené s některými aktivitami banky, uvádí se v úterním prohlášení. HSBC je podle aktiv největší bankou v Evropě.

Výsledky výrazně zaostaly za očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali pokles zisku jen na 14,4 miliardy dolarů. Banka loni zaúčtovala mimořádné odpisy 3,2 miliardy dolarů v divizi soukromého bankovnictví v Evropě. Na hospodaření měl negativní dopad i prodej operací v Brazílii.

Čistý zisk se loni snížil o 82 procent na 2,5 miliardy dolarů. Příjmy klesly o 18,5 procenta na 48 miliard dolarů.

HSBC je nyní uprostřed rozsáhlé reorganizace, jejímž cílem je zaměřit se na rychle rostoucí Asii, která má hlavní podíl na jejím zisku. Loni zisk banky v Asii klesl o 12,5 procenta na 13,8 miliardy dolarů. Evropská divize vykázala ztrátu 6,8 miliardy dolarů.

HSBC loni po referendu, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, oznámila, že by mohla přesunout 1000 pracovních míst do Paříže. Zatím banka vidí jen malý dopad výsledků referenda na své podnikání.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru