Jediným majitelem strojírenské skupiny Alta se nově stal dlouholetý šéf firmy Vladimír Plašil. Zbylí dva společníci Lubomír Fabík a Bronislav Šimek ze společnosti odešli, vyplývá z obchodního rejstříku. Brněnská Alta patří k největším strojírenským skupinám v zemi. Předloňské tržby skupiny činily 2,7 miliardy korun.

Plašil skupinu vlastní prostřednictvím své společnosti VPI. Součástí skupiny dál zůstává například strojírenská společnost TOS Kuřim nebo firma Se-mi technology. Ta se aktuálně stala generálním dodavatelem zařízení pro získávání kameniva z hlušiny pro stavební účely pro společnost Ostravská těžební. Alta také bude dál spolupracovat s ruským Tvelem na prodeji jaderného paliva v regionu prostřednictvím společné firmy Alvel.

Do skupiny patřilo původně zhruba 15 společností, které se zabývají strojírenstvím nebo prodejem surovin. Alta nedávno některé dceřiné firmy prodala. Součástí skupiny již není strojírenská firma Škoda Machine Tool ani část skupiny, která se zabývala dovozem surovin, například uhlí a koksu. Skupina se zaměřuje na obchod se zeměmi bývalého Sovětského svazu, takže ji postihlo embargo EU vůči Rusku.

Altě v roce 2015 výrazně klesly konsolidované tržby z více než deseti miliard v roce 2014 na 2,7 miliardy korun. Souviselo to s víceletým cyklem zakázek, problémy v Rusku, ale také s prodejem dceřiných firem, zejména Škodou Machine Tool. Altě také klesl zisk na 68 milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru