Spojení německé automobilky Opel z americké skupiny General Motors (GM) a francouzské společnosti PSA Group se uskuteční, sdělila ve čtvrtek německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová. Vedoucí představitelé GM ve čtvrtek ujišťovali Berlín a Londýn, že po převzetí evropské divize skupiny, do níž vedle Opelu patří sesterská britská značka Vauxhall, k žádnému rozsáhlejšímu zavírání továren a rušení pracovních míst nedojde.

"Očekávám, že to nastane," řekla Zypriesová novinářům o plánu spojení na okraj konference v Berlíně. Dodala, že ona sama transakci raději označuje za fúzi než za převzetí Opelu francouzským podnikem. "Děláme všechno pro to, aby továrny a zejména výzkum zůstaly v Německu. To je náš prvořadý cíl," citovala ministryni agentura Reuters.

Spojení obou automobilek uvítal ministr hospodářství německé spolkové země Porýní-Falc Volker Wissing, podle něhož příchod PSA do Opelu povede k vytvoření "evropského šampiona". Opel má jednu ze svých německých továren v porýnskofalckém městě Kaiserslauternu.

Britský ministr pro podnikání Greg Clark po čtvrtečním setkání s prezidentem GM Danem Ammannem řekl, že byl ujištěn, že GM v Británii nehodlá "racionalizovat" své výrobní aktivity. Dodal, že v příštích dnech bude v těsném kontaktu s představiteli GM i PSA. Britské odbory Unite ale zůstaly obezřetné a daly najevo, že se k plánu vyjádří, až zjistí záměry PSA.

Dva zdroje blízké PSA agentuře Reuters řekly, že součástí plánu francouzské společnosti na koupi evropské divize GM je i rušení výrobních kapacit a pracovních míst. V popředí těchto úvah jsou údajně právě výrobní aktivity v Británii, jelikož tam lze propouštět mnohem snadněji než v Německu. PSA se k těmto zprávám odmítla vyjádřit.

Vauxhall zaměstnává v Británii asi 4500 lidí, Opel má v Německu kolem 19 000 zaměstnanců. Zprávy o možnosti prodeje evropské divize GM vyvolaly v Londýně i Berlíně obavy z omezování výroby a zaměstnanosti v jejich zemích ve prospěch Francie.

PSA, pod kterou patří značky Peugeot či Citroen, v úterý oznámila, že uvažuje o převzetí evropských aktivit GM. Případné spojení by vytvořilo druhou největší automobilovou skupinu v Evropě a vyvinulo silnější konkurenční tlak na největší evropskou automobilku Volkswagen.

Spojením PSA s Opelem a Vauxhallem by vznikla skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu. Sesadila by tak z pozice evropské dvojky francouzský Renault a dostala by se za německou skupinu Volkswagen, která má na evropském trhu podíl 24 procent.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru