Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci proti předešlému měsíci klesla o 1,6 procenta a smazala takřka stejný listopadový přírůstek. Byl to její nejvýraznější pokles za více než čtyři roky. Vyplývá to z úterních údajů statistického úřadu Eurostat.

Meziroční tempo růstu průmyslové produkce se zpomalilo na dvě procenta z listopadových 3,2 procenta. Proti předešlému měsíci klesla nejvíce výroba investičního zboží, zejména strojů, což může naznačovat snížení ochoty podniků k dlouhodobým investicím, uvedla agentura Reuters.

Prosincový pokles průmyslové produkce se zčásti podepsal na snížení odhadu růstu celé ekonomiky měnové unie. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,4 procenta, stejným tempem jako ve třetím kvartálu; na konci ledna však Eurostat odhadoval čtvrtletní růst na 0,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru