Ve středu začne fungovat nový nabídkový portál Robeeto.com. Na jednom místě hodlá nabízet služby fotografů, vizážistek, masérů, kadeřnic či učitelek doučujících ve volném čase děti. Portál spouští zakladatelka a majitelka sítě výdejních míst Zásilkovna Simona Kijonková, která věří, že se kolem něj budou do tří let točit tržby ve výši tři čtvrtě miliardy korun.

"Portál má ambice změnit celé odvětví služeb. Může pomoci všem, kteří chtějí dělat to, co je baví, v čase, který chtějí práci věnovat. Zároveň pomůže lidem, kteří marně hledají někoho na pomoc s pravidelným úklidem, hlídáním dětí nebo jednorázovým posekáním trávníku, překladem či doučováním," říká Kijonková s tím, že portál nevzniká proto, aby konkuroval dosavadním projektům, ale chce sjednotit a zpřehlednit trh.

Podle ní existuje řada lidí, kteří chtějí být užiteční, přivydělat si a setkat se s dalšími lidmi, ale kvůli tomu, že se například starají o tři děti, ztrácejí odvahu své dovednosti nabídnout. "A právě lidem trochu znevýhodněným na trhu práce chceme pomoci. Své služby může nabídnout každý, kdo něco umí a chce ve volném čase pracovat," vysvětluje Kijonková.

Pracovat tak může například i ten, kdo je dlouhodobě nezaměstnaný a nepobírá už podporu v nezaměstnanosti, je ale stále evidován na úřadu práce. Výši přivýdělku, který může na Robeetu získat, aby nepřišel o výhody s evidencí spojené (především úhrada zdravotního pojištění státem), mu bude kontrolovat portál sám. Maximálně je možné takto vydělat polovinu minimální mzdy, tedy 5500 korun.

Kdo bude práci poptávat, bude si moci volit služebníka podle ceny, lokality či kvalifikace. U každého profilu se bude moci rozhodnout podle referencí předchozích zákazníků. Aplikace rovnou ukáže, který pracant má čas právě tehdy, kdy se to hodí zákazníkovi, tedy podobně jako nabízí v taxi službě dopravce Uber.

Vyřeší i EET

Na začátku bude Robeeto.com nabízet služby 40 "pracantů" v celkem šesti kategoriích - domov a zahrada, domácí mazlíčci, foto, péče o děti, vzdělání a osobní rozvoj či wellness, do tří měsíců chce nabízet přes dva tisíce různých druhů služeb.

"Do budoucna máme v plánu spolupráci se školami, oborovými organizacemi nebo neziskovým sektorem. Ve spolupráci se státní správou můžeme přispět k rozvoji regionů," dodává Kijonková.

Portál bude nabízet dva měsíce své služby zdarma, poté si bude brát procenta z každé ukončené zakázky. Každá činnost přitom bude účtována jinak, pro službu za 500 korun tak bude platit jiná sazba než pro stavební práce za 80 000 korun. Výše provize však nepřekročí hranici 15 procent.

Šéf portálu Stanislav Koukal věří, že server rozhýbe podnikání, protože vtáhne lidi, jejichž aktivity stagnují, nebo ty, kteří zrovna obtížně hledají zákazníky. "Pracanti přesně vědí, kdy a kdo přijde nebo za kým a kam mají jet, navíc nemusí řešit hotovost, komunikaci, účetnictví nebo vedení diáře," vysvětluje Koukal. Robeeto totiž bude řešit svým pracovníkům veškeré administrativní záležitosti, jako je EET či daně.

Letos server hodlá přitáhnout deset tisíc lidí nabízejících své služby ostatním v Česku a na Slovensku.

V příštím roce chce expandovat do pěti evropských států a obsahovat databázi 100 tisíc "pracantů".

Do roku 2019 chce fungovat v osmi zemích, sdružovat 300 tisíc malých dodavatelů a otáčet 730 milionů korun v tržbách. Zisk by v té době měl dosahovat podle Kijonkové 140 milionů korun. "Máme to dobře spočítané," říká podnikatelka.

Drobné služby nabízí na českém trhu několik portálů, například SuperSoused či LidskáSíla. Nabídky práce zprostředkovávají také portál AAApoptávka, ePoptávka či Nejřemeslníci.

Řemeslníky je také možné na internetu najít přes různé katalogy, jako jsou Zlaté stránky nebo Firmy.cz.

Robeeto se podle Kijonkové od těchto portálů liší tím, že řeší objednávku až do konce včetně fakturace, a jeho největším odlišením je to, že poptávajícímu okamžitě zobrazí kalendář, kdy mu drobný dodavatel může objednávku splnit. "Podobným projektům nekonkurujeme, ale spíše je všechny zastřešujeme," dodává.

Její slova potvrzuje Petr Toman, který je registrován i na portálu AAApoptávka, a to jak na straně poptávky, tak nabídky.

"Na tomto portálu musím při nabízení práce platit předem za zprostředkování kontaktů a pak trávit spoustu času tím, že se dále domlouvám na dokončení objednávky. Stává se i to, že se nedomluvím, což je demotivující," říká Toman. Na Robeetu se mu líbí to, že hned každý vidí, za kolik svou práci nabízí a kdy má čas ji splnit. "To vše velmi usnadňuje," dodává.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru