Láska občas rozbíjí i celé týmy. Ačkoliv milostná energie mezi kolegy může ze začátku působit jako tmel, velmi rychle se dokáže změnit v rozbušku. "Vzpomínám si na jeden nově vzniklý tým sdílených služeb, kde se sešli samí mladí, zcestovalí, komunikativní a velmi živí lidé. To bylo ideální podhoubí pro vznik milostných vztahů. Každý týden se tam objevil nový pár a docházelo tam k neustálému střídání partnerů. Časem se ukázalo, že tak silné pnutí ten kolektiv nemůže vydržet. Postupně lidé začali odcházet a ten tým se rozpadl," líčí psycholog a poradce v oblasti lidských zdrojů David Heider, který se zmíněnou společností dva roky spolupracoval.

HN: Jak výjimečný je tento příběh?

Jde o extrémní případ. Obecně bych se lásky na pracovišti nebál. Často je naopak důkazem toho, že jde o lidsky zdravé prostředí. Vztahy v práci budou vznikat vždy, protože milostná energie je jedním z nejsilnějších lidských pudů. V určité životní fázi je navíc pracovní prostředí hlavním sociálním prostorem, kde potkáváme nové lidi.

HN: Zvyšují milostná vzplanutí mezi kolegy produktivitu, nebo naopak?

Ze začátku vždy motivace prudce roste. Chodíme do práce nadšení a skoro se nám nechce odejít. Časem ale vztah dojde naopak do fáze, kdy produktivita klesá. To platí zejména v případě párů, které se časem rozejdou. Najednou tam ta práce překáží a začnou se tříštit zájmy. Láska má blízko k nenávisti, takže se snadno může změnit v averzi či nevraživost. Zamilovaní kolegové by proto od začátku měli počítat s tím, že po počáteční euforii přijdou komplikace, a připravit se na to.

David Heider (39)
jarvis_589df4dc498ee41d03e5a571.jpeg

Psycholog a HR konzultant.
Založil společnost SOFA consulting, která se zabývá poradenstvím v oblasti lidských zdrojů.
Vystudoval psychologii a speciální pedagogiku.

HN: Co dalšího by měli udělat, aby to mohlo fungovat?

Každý vztah v práci začíná utajováním. Částečně to bývá ze strachu, ale zároveň si milenci užívají to tajemství a je to pro ně jakési dobrodružství. Ve chvíli, kdy se to provalí, je strašně důležitá komunikace. Partneři by si měli uvědomit, jestli svým vztahem někomu neubližují nebo nekomplikují práci, a mluvit o možných rizicích s okolím. Pokud se o tom mlčí, tak se kolegové mohou cítit touto milostnou koalicí ohroženi, nebo si naopak dvojice může připadat, že jí to ostatní nepřejí. Důležité je také oddělovat soukromý a pracovní život. V práci by měl každý mít na mysli především zájmy firmy a zvážit, jestli tomu poměr s kolegou nepřekáží. To je problematické zejména ve vztazích nadřízených a podřízených.

HN: Může vůbec vztah se šéfem dlouhodobě vydržet?

Teoreticky ano, ale má to řadu omezení a rizik. Tým se může obávat upřednostňování daného kolegy či kolegyně a vnímat například nespravedlnost v jejich hodnocení. Pokud jsou partneři v nadřízeném vztahu, tak může dojít k velkému konfliktu zájmů. Zároveň si ale myslím, že když je člověk upřímný sám k sobě a ctí určitá pravidla, tak je i tuto situaci možné zvládnout.

HN: Stejně problematické bývají i mimomanželské poměry.

Společnost je v současnosti daleko od toho, aby v případě nevěry nějak moralizovala. Na druhou stranu to ale přináší řadu problémů. Každý člověk by se proto měl v takové situaci zamyslet, jak to může zahýbat s jeho okolím. Jestliže ho například kolegové berou za vzor morálky, tak se v něm najednou mohou zklamat a mít pocit, že jim třeba lhal i v jiných věcech. Navíc v případě, že znají jeho stálého partnera či partnerku, je vystavuje dilematu, vůči komu být loajální.

HN: Jak řešit situaci, kdy má pár problémy v práci nebo se rozchází?

Někdy pomůže dohoda, jindy změna pozice. Z dlouhodobého hlediska je ale nejefektivnější a nejbezpečnější pro všechny zúčastněné odchod jednoho z páru. Obzvlášť pokud se ten vztah rozpadne. Dovedu si představit, že i rozešlý pár dokáže společně fungovat v jedné firmě, ale chce to velkou zralost. Lidé se nad to musí umět povznést a udělat tlustou čáru, což ne každý dokáže. Pravděpodobnější je, že to jeden z nich nevydrží a odejde.

HN: Měl by zaměstnavatel určit nějaká pravidla pro milostné vztahy?

Pokud k tomu nemá firma konkrétní důvod, tak je podle mě zbytečné nastavovat si dopředu univerzální pravidla. O to víc by ale měli manažeři umět vhodně reagovat, když nějaký vztah na pracovišti vznikne. Jakmile se o tom dozvědí, měli by si u páru ověřit, že to má pod kontrolou, a upozornit oba partnery, ať svým vztahem moc "nekontaminují" okolí.

HN: Co může firma udělat ve chvíli, kdy nastane nějaký konflikt?

Zaměstnavatel by měl zasáhnout, jen pokud zaregistruje, že rozpadající se nebo nefunkční vztah ohrožuje výsledky týmu či firmy, má negativní dopad na soustředění, dodržování deadlinů nebo spolupráci s kolegy. Pak může na tohle téma zavést hovor. Samotný milostný vztah by ale nikdy řešit neměl. Z pozice manažera by se měl soustředit jen na pracovní věci.