Lednová inflace poprvé od začátku intervencí ČNB překročila dvě procenta, a přestřelila tak inflační cíl. Byť se inflace meziročně zvýšila už na 2,2 procenta, centrální banka zřetelně opakuje, že intervence neskončí dříve než v druhém čtvrtletí tohoto roku.

Centrální banka vedená guvernérem Jiřím Rusnokem se tak opět netrefila ve své predikci, pro leden počítala s inflací ve výši 1,9 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela by se tak kurzový závazek ČNB mohl díky vyšší než předpokládané inflaci dostat pod tlak.

Viktor Zeisel

Zeisel pracuje v Komerční bance od roku 2013, předtím působil v institutu CERGE-EI. Pracoval také jako analytik pro Českou národní banku. Ekonomii vystudoval na Karlově univerzitě. Hovoří mimo jiné hebrejsky a francouzsky.

"ČNB ve své únorové prognóze očekávala meziroční cenový růst v lednu pouze o 1,9 procenta. Vyšší inflace potvrzuje náš předpoklad, že ČNB zruší kurzový závazek již ve druhém čtvrtletí letošního roku. Vyšší inflace může přilákat příliv spekulativního kapitálu, a donutit tak centrální banku k dalším intervencím," uvedl. Jen za letošní leden intervence dosáhly 360 miliard korun, to je srovnatelný objem s celým loňským rokem. Vedení centrální banky se sice snaží trhy uklidnit, ale efekt není příliš velký. Spekulanti cítí, že se blíží konec závazku.

Rostoucí inflace a nízké úrokové sazby ale také vedou k rychlejšímu znehodnocování úspor. Podle Zeisela zůstanou sazby na minimech ještě dlouho.

Přichází doba inflační? Jaký má smysl držet úrokové sazby na minimech a oslabovat kurz koruny ve chvíli, kdy inflace roste? Mají se Češi začít inflace bát, jako se to děje v sousedním Německu? Kam s penězi, když v bance lidé dostanou mizivé úroky a přitom se jim úspory znehodnocují stále rychleji?

Na otázky čtenářů Hospodářských novin odpovídal Viktor Zeisel. Pokládání otázek bylo ukončeno.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, rád bych se zeptal, kam až současný stav zajde. Do ekonomiky tečou peníze jak v Česku tak v eurozóně. Co se stane až intervence skončí? Ty peníze se přeci jen tak vypařit nemohou. Máme se připravit na inflaci jako v devadesátých letech?
Viktor Zeisel
Dobrý den, Jak se ukazuje, pumpování peněz do ekonomiky inflaci automaticky nezaručuje. Peníze, které ČNB vytváří (nedá se říci, že tiskne, protože se jedná o elektronické peníze) zase končí v ČNB, kde si je banky přes noc ukládají. Do reálné ekonomiky se nedostávají a přímo tak inflaci nezvyšují. Nedá se očekávat, že by se tyto peníze do reálné ekonomiky dostaly. Navíc si inflaci v následujících měsících pravděpodobně ani nedovezeme. V současnosti sice inflace zrychluje i u našich západních sousedů, ale to je hlavně kvůli meziročně vyšším cenám energií. Dlouhodobé inflační tlaky nepozorujeme. Cenový růst tedy budou podporovat hlavně domácí faktory, ale nedá se očekávat, že by inflaci vyhnaly na hodnoty z devadesátých let. Spíše se bude držet blízko dvouprocentního inflačního cíle ČNB.
Čtenářský dotaz
Zdravím, dosud jsem pořádně nepochopil, proč by se centrální banka měla ohlížet na výši devizových rezerv. Proč Švýcaři opustili svůj závazek, vždyť jim může být jedno, jak hluboko pak bude banka ve ztrátě, nebo to tak není? Je tu ještě nějaký jiný vedlejší efekt?
Viktor Zeisel
Dobrý den, Švýcarská centrální banka je vlastněna kantony a ty těží z jejího zisku. Případná ztráta centrální banky se jich tak přímo dotýká. I to byl jeden z důvodů, proč Švýcaři své intervence opustili. ČNB je v tomto ohledu nezávislejší. Máte pravdu, že v jejím případě na tom, jestli má nebo nemá účetní ztrátu tak moc nezáleží. Nakonec ze zkušenosti Slovenska víme, že i euro se dá přijmout se záporným kapitálem centrální banky.
Čtenářský dotaz
Řekněte mi, kam mám dát jako obyčejný člověk své peníze, když mi banky nabízí úroky nula nula nic a inflace už je přes dvě procenta. Kdy se začnou zvyšovat úroky a přestane nás ČNB okrádat?
Viktor Zeisel
Dobrý den, Najít produkt s rozumným zhodnocením a přijatelným rizikem je skutečně složité. Zvlášť v době, kdy není výjimkou, že dluhopisy mají záporné výnosy. Pro dlouhodobé investory představují alternativu akcie nebo jiná rizikovější aktiva. Zvyšování úroků ČNB bych ještě nějakou chvíli nečekal. Nejdříve dojde k odstranění kurzového závazku. Poté bude ČNB asi chvíli čekat, jaký tento krok bude mít efekt. Zvyšování úroků by mohlo lákat spekulanty a zvyšovat tak mimo jiné i kurzovou volatilitu. Proto naše odhady ukazují, že sazby porostou až ve druhém čtvrtletí příštího roku.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zajistit na důchod. Mám úspory, které bych rád zhodnotil v horizontu ca 5 let. Co mi můžete aktuálně doporučit pro jednorázový vklad a pro případné spoření? Produkty se státní podporou již využívám.
Viktor Zeisel
Dobrý den, pět let je ještě relativně krátký horizont na rizikové investice, zvláště když se jedná o spoření na důchod. V úvahu by mohly připadat akcie velkých a zavedených podniků se slušným dividendovým výnosem. Bez znalosti vaší situace, schopnosti a ochoty riskovat, vám ale konkrétně poradit nemohu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, není v souvislosti se znehodnocováním úspor nyní nejvyšší čas současné důchodové pojištění zrušit, založit nové a našetřené peníze utratit za něco jiného. Přeci jen zhodnocení maximálně do 1% a inflace se dle predikce může s 30% pravděpodobností pohybovat až okolo 4,8% v 1/2018.
Viktor Zeisel
Dobrý den, Rozumím vaší otázce, ale nedokážu na ní odpovědět. Hodně záleží na Vašich preferencích. Očekáváme, že ještě nějakou dobu úroky zůstanou nízko, zatímco inflace se bude držet kolem současných hodnot. Vaše peníze tedy skutečně budou ztrácet kupní sílu. Jestli si nyní můžete koupit věc, která vám udělá takovou radost, že to vyváží Vaše případné strádání v budoucnosti, je asi dobré peníze si vybrat a jít nakupovat. Existují produkty, které mají vyšší výnosy, ale jsou spjaty také s vyšším rizikem.
Čtenářský dotaz
Mám si koupit vrtulník čili skoro všechny své volné peníze utratit?
Viktor Zeisel
Dobrý den, Jestli Vám to dnes udělá takovou radost, že to vyváží vaše případné strádání v budoucnosti, tak je to racionální volba.
Čtenářský dotaz
Dobry den, muzete, prosim, popsat na konkretnich pripadech idealne okolnich zemich tu deflacni spiralu, pred kterou nas CNB ctvrtym rokem brani? Slovensko, Nemecko, Polsko si poklesu cen dovozovych surovin a vseho, kde jsou obsazeny, uzivaji a uspesne rostou. Diky moc
Viktor Zeisel
Dobrý den, Ani já nepozoruji, že by okolní státy měly problém s deflační spirálou. Zdá se, že tato obava byla přehnaná. Nicméně kdyby ceny klesaly delší dobu, tak se riziko deflační spirály zvyšuje. Typickým příkladem země, která na tento problém dlouhodobě naráží, je Japonsko. ČNB má mandát na udržování cenové stability, která je v jejím případě vyjádřena dvouprocentní inflací. ČNB tak udělala kroky, aby inflačního cíle dosáhla. I přes zavedení kurzového závazku si i český průmysl užíval nízké dovozní ceny komodit.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, nějaké tipy pro konzervativního investora? Když je přebytek volných peněz a inflace se začne pohybovat 2 % p.a. Děkuji Lukáš
Viktor Zeisel
Dobrý den, Dnešní doba konzervativním investorům nepřeje. Už jsem zmínil akcie velkých a zavedených firem se stabilním dividendovým výnosem. Nicméně bez znalosti vaší situace, schopnosti a ochoty riskovat, vám konkrétně poradit nemohu.
Čtenářský dotaz
Co bude ČNB dělat s "nakoupenými" eury a dolary pokud nedojde k předpokládanému výběru zisků zahraničními spekulanty. Budou se "natištěné" koruny stahovat z oběhu?
Viktor Zeisel
Dobrý den, Jedná se pouze o elektronické peníze a do oběhu se vlastně nedostávají. Jsou uložené v bankách, které je přes noc ukládají u ČNB. ČNB je tedy stahuje každý večer.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jaky ocekavate vliv na cenut/trh nemovitosti v CR? Diky
Viktor Zeisel
Dobrý den, Z vaší otázky mi není úplně jasné, na jaký vliv se ptáte. Ceny nemovitostí jsou nyní ovlivněny několika faktory. Asi nejdůležitější je nedostatek volných bytů v Praze a složitý administrativní proces, který brzdí jejich další výstavbu. Tento problém se v krátké době asi nepodaří vyřešit. Poptávku navíc zvyšují nízké úrokové sazby, které zlevňují hypotéky. Ceny nemovitostí tak podle nás ještě nějakou dobu porostou.
Čtenářský dotaz
Co si myslite o Bitcoinu z dlouhodobeho hlediska jako obrane proti potencialnim problemum narodnich men?
Viktor Zeisel
Dobrý den, Já věřím spíš klasickým měnám, které za sebou mají rozumnou měnovou politiku. Stále považuji Bitcoin za rizikovou investici.
Čtenářský dotaz
Tušíte jestli a jaké negativní dopady bude/může mít případný negativní vývoj v tomto roce na "odborníky" v ČNB? Je na oněch místech vůbec nějaká zodpovědnost?
Viktor Zeisel
Dobrý den, Odpovědnost za rozhodování ČNB má pouze bankovní rada a ta již neodpovídá nikomu. Jak by případně reagovala směrem k zaměstnancům, nedokážu zhodnotit. Rozhodně centrálním bankéřům v tuto chvíli nezávidím jejich rozhodování.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám podobnou otázku jako Martin Brodský...kam s financemi z důchodového spoření? Zrušit či ponechat? Připadá mi neefektivní spořit následující roky pořád stejnou částku. Nicméně navyšovat ji příliš nechci. Děkuji za odpověď.
Viktor Zeisel
Dobrý den, Dobře vám rozumím. Penzijní spoření je skoro bezriziková investice. Za tuto bezrizikovost ale platíte nízkým výnosem. Bonus je potom státní příspěvek. Chcete-li vyšší výnos, musíte se pustit do většího rizika. Obecně platí, že čím delší je váš investiční horizont, tím větší riziko byste měl být schopen přijmout. Jestli máte k důchodu ještě daleko, je možná čas začít přemýšlet o nákupu fondů korporátních dluhopisů, (všemožných) akcií, nemovitostních fondů nebo alternativních investic (např. umění). Výběr je skutečně široký. Nicméně bez znalosti vaší situace, schopnosti a ochoty riskovat, vám konkrétně poradit nemohu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, tzv. spekulanti drží už bezmála bilion Kč. Je podle Vás počínání ČNB rozumné z hlediska hospodářské bezpečnosti státu. Nemůže se stát, že ČNB přestane reálně kontrolovat měnovou politiku. Nehrozí masivní znehodnocení Kč vůči ostatním měnám?
Viktor Zeisel
Dobrý den, ČNB tyto koruny vyměnila za eura a další měny a výrazně tak zvýšila své devizové rezervy, které může v případě nutnosti použít a měnu bránit. ČNB uvedla, že je k takovému kroku připravena. Výrazného znehodnocení se ale nebojím. U investorů je Česko oblíbené. Ekonomika roste, zahraniční obchod tvoří přebytky, a tak by měna měla spíše posilovat. Trhy to vědí a koruně věří. V případě znehodnocení se tedy skoro jistě najdou investoři, kteří by využili jejího zlevnění a korunu nakoupili. Tím by se kurz zase začal vracet k silnějším hodnotám.
Čtenářský dotaz
Dává v současné situaci, kdy ceny bytů rostou, smysl investice do nemovitosti pro vlastní bydlení? Nebo je lepší zůstat v nájmu a peníze (cca polovina hodnoty bytu) investovat jinde? Díky.
Viktor Zeisel
Dobrý den, Budu se opakovat, ale záleží na Vaší ochotě riskovat. Z pohledu konzervativního investora mi přijde investice do vlastního bydlení dobrá. Zvlášť v době takto levných hypoték. Možnost ještě je použít pouze část peněz na koupi nemovitosti a zbytek pokrýt levným úvěrem a část peněz investovat. Nicméně bez znalosti Vaší situace si vůbec neodvážím radit.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, vidíte v dnešní struktuře CPI nějaké poptávkové inflační tlaky? 90 % meziročního růstu lze vysvětlit růstem cen potravin, alkoholu, zavedením EET a samozřejmě ropou. Nebudeme za cca půl roku svědky trendového návratu infalce opět pod cíl ČNB. Děkuji.
Viktor Zeisel
Dobrý den, Ano, jisté poptávkové tlaky tam vidím. Navíc si nemyslím, že zavedení EET jako takové zvýšilo inflaci. Mnozí obchodníci reflektovali jiné nákladové tlaky a použili EET jako záminku pro zvyšování cen. Vidíme růst cen v dalších službách, kde jde z části o poptávkové tlaky. Působí ale i jiné nákladové tlaky než pouze ceny ropy. V cenách se například projevuje i zvyšování platů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, čím bude podle Vás krotit ČNB inflaci? Zvýšením sazeb? Zrušením intervencí?
Viktor Zeisel
Dobrý den, Jako první krok očekáváme konec kurzového závazku. Až bude jasné, jaký bude mít jeho konec vliv na kurz a inflaci, přikročí k ČNB k případnému zvýšení sazeb. Děkuji všem za položené otázky a těším se na další online setkání. Pro denšek se s vámi loučím. Viktor Zeisel
Čtenářský dotaz
Dobrý den, přijde mi dnešní doba stejná jako v USA před vypuknutím hypotéční krize - banky půjčují kdekomu. Není cílem ČNB pomocí inflace zlikvidovat dluhy státu na úkor úspor drobných střadatelů (občanů) ?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chci se zeptat, jak se díváte na dluhopisy menších firem bez prospektů schválených ČNB do milionu eur.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, považujete v současné době za atraktivní české akcie? Zejména největších společností, tedy ČEZ, KB, MONETA), vzhledem k přílivu prostředků do tuzemských aktiv v souvislosti se spekulacemi zahraničních subjektů na posílení czk. Děkuji.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru