Zisky mobilních operátorů čím dál více táhne rostoucí spotřeba internetu v mobilu. Za jeden GB mobilních dat Češi měsíčně vydají průměrných 450 korun − Rakušané přitom jen necelou stovku, nehledě na Poláky, kteří si vystačí s průměrnými 30 korunami.

Pohled na mapu se srovnáním nabídek v sousedních zemích je výmluvný. Tuzemské ceny za mobilní služby lámou evropské rekordy. A po letech vyčkávání si tohoto nesouladu všimli i politici, kteří s blížícími se volbami začali operátory tlačit ke vstřícnější cenové politice. Zatím bez výraznějšího úspěchu.

Pozn.: Průměrné ceny berou v potaz pouze veřejné ceníky. 39 SIM karet ze 100 v Česku patří firmám nebo státním úřadům. Ty platí i pětkrát méně než běžní klienti. Za nižší ceny dostávají dvakrát až desetkrát více mobilních dat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru