Zisky mobilních operátorů čím dál více táhne rostoucí spotřeba internetu v mobilu. Za jeden GB mobilních dat Češi měsíčně vydají průměrných 450 korun − Rakušané přitom jen necelou stovku, nehledě na Poláky, kteří si vystačí s průměrnými 30 korunami.

Pohled na mapu se srovnáním nabídek v sousedních zemích je výmluvný. Tuzemské ceny za mobilní služby lámou evropské rekordy. A po letech vyčkávání si tohoto nesouladu všimli i politici, kteří s blížícími se volbami začali operátory tlačit ke vstřícnější cenové politice. Zatím bez výraznějšího úspěchu.

Pozn.: Průměrné ceny berou v potaz pouze veřejné ceníky. 39 SIM karet ze 100 v Česku patří firmám nebo státním úřadům. Ty platí i pětkrát méně než běžní klienti. Za nižší ceny dostávají dvakrát až desetkrát více mobilních dat.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru