Už je tady zas, vrací se s pravidelností kukačky v hodinách. Řecko se sice slavnostně vrátilo na "normální" finanční trhy, výnos dvouletého dluhopisu se opět vyšplhal k deseti procentům. Investoři se Řecka opět obávají − a mají proč. Mezinárodní měnový fond znovu zopakoval, že řecký dluh je neudržitelný, a že pokud mu věřitelé neodpustí, tamní ekonomika se nikdy nevzpamatuje. Doložil to "sympatickým" odhadem budoucího růstu ekonomiky, který se evidentně zacyklil kdesi u dna a směr vzhůru v dotyčné prognóze neexistuje. Oproti tomu Evropa tvrdí, že je vše na dobré cestě a že na rozdíl od minulosti, kdy se Řecko snažilo podvodem vylepšovat svoji situaci, je prý nyní realita daleko lepší, než ukazují čísla. Statistici možná opět podvádějí, ale ku prospěchu věci. O žádném odpustku dluhu proto nemůže být ani řeč.

Postoj obou stran je pochopitelný. Pro Evropu je Řecko výkladní skříní příkladné spolupráce, kterak bohaté země západoevropského pásu s radostí a pochopením pomáhají chudému jihu. Mezinárodní měnový fond oproti tomu v Řecku několikrát narazil, historka o tom, kterak jejich zástupce po hloubkové kontrole odvodu daní tamní vyšší vrstvy musel urychleně "v zájmu svého zdraví" opustit zemi, se v instituci předává.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru