Podíl problémových úvěrů České exportní banky (ČEB) se selháním dlužníka klesl na konci loňského roku na zhruba 43 procent. Na konci roku 2015 tvořily nestandardní, pochybné či ztrátové pohledávky banky 42,2 miliardy korun, tedy 51,8 procenta. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda.

"Za rok 2016 se podle předběžných výsledků očekává pokles podílu úvěrů se selháním k hranici cca 43 procenta," uvádí zpráva. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie.

Na základě požadavku ČEB z ledna 2016 již vláda loni schválila bance dotaci na krytí ztráty z podpořeného financování za poslední čtvrtletí 2015 ve výši 3,82 miliardy korun. Šlo o úhradu ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru na stavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. V roce 2016 ČEB zvýšila základní kapitál o jednu na pět miliard korun.

Nepříznivě se nyní vyvíjí projekt výstavby elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, který financuje ČEB a který je pojištěn u společnosti EGAP. Úvěr činí zhruba 13 miliard korun, přičemž aktuálně nesplacená výše jistiny úvěru dosahuje 11,7 miliardy korun. Pojistná angažovanost EGAP je 16,1 miliardy korun. Hospodářské noviny na konci ledna uvedly, že ČEB rozestavěnou tureckou elektrárnu možná získá. Podle nich ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce, aby byla na prodej dvou rozestavěných bloků elektrárny vypsána veřejná soutěž s minimální cenou 11,7 miliardy korun.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a společností EGAP. Úvěrové portfolio banky tj. úhrn pohledávek z čerpaných úvěrů činilo ke konci roku 2015 81,5 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru