Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce ve sněmovně urychleně prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou by měl příští týden předložit vládě ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Po úterní schůzce s Mládkem a šéfy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) novinářům řekl, že návrh by měl rozšířit pravomoci ČTÚ, který by nově směl místo současných 20 milionů udělit sankci až do výše 50 milionů korun.

"Takovou pokutu by navíc bylo možné uložit opakovaně, celkově by se tak mohla zvýšit až na 100 milionů korun," řekl premiér.

"Ve hře byla i varianta určovat pokuty v procentech z obratu operátora. Vzhledem k tomu, že chceme zákon sněmovnou protlačit v prvním čtení bez rozpravy, jsme ovšem přikročili k této verzi, která nám přišla kompromisní," doplnil Sobotku ministr Mládek.

Český mobilní regulátor by navíc podle Sobotky mohl operátory nově pokutovat 50milionovou sankcí i za to, když budou bránit v přístupu do svých sítí menším virtuálním operátorům a omezovat tak konkurenci. Právě případ, kdy operátoři O2 a Vodafone za draho prodávali své datové služby menším konkurentům a ČTÚ je za to chtěl pokutovat, odstartoval nynější boj za zlevnění drahého mobilního internetu, který v Česku patří k těm nejdražším v Evropě. "Doposud měl přitom úřad v této věci svázané ruce a nemohl plně zakročit," uvedl premiér.

V ČTÚ teď navíc do května probíhá analýza trhu s mobilními daty, na němž působí velká operátorská trojka T-Mobile, O2 a Vodafone. Pokud by analýza prokázala, že mezi těmito operátory funguje kartel, věc by měl začít řešit antimonopolní úřad. "Podstatné bude, jak výsledek této analýzy dopadne," dodal Sobotka.

Lákání čtvrtého operátora

Premiér se přitom zmínil také o možnosti vstupu čtvrtého mobilního operátora na český trh, který by tlačil na zlevnění jinak drahých mobilních služeb v Česku. "Stát by takovému operátorovi mohl odprodat frekvence uvolněné v souvislosti se startem druhé televizní digitalizace," upřesnil Sobotka.

Podle šéfa ČTÚ Jaromíra Nováka by aukce takto uvolněných frekvencí mohla ovšem proběhnout až po roce 2020. Jako slibnější se proto nabízí dražba kmitočtů na rychlou mobilní 5G síť, kam chce ČTÚ rovněž přilákat čtvrtého hráče. 5G se bude dražit už letos v březnu, spuštění sítě ovšem nelze čekat dříve, než v roce 2021.

Novák ovšem doufá, že jeho úřadu zatím postačí posílení pravomocí, které umožní na dosud netečnou trojku hlavních operátorů více zatlačit. "Mohlo by nás tedy čekat datové jaro," řekl předseda ČTÚ s tím, že právě na jaře očekává první vlnu zlevňování na mobilních trhu v Česku.

Roaming je elitářský, tvrdí Mládek

Zlevňování by navíc podle premiéra Sobotky mohly podpořit i chystané změny telekomunikačního zákona. Proto předseda vlády pověřil ministra průmyslu Jana Mládka, aby do novely zákona vedle vyšších pokut pro operátory dostal také větší ochranu spotřebitele v podobě rychlejšího přechodu zákazníka k jinému operátorovi v čase deseti dnů nebo ve zrušení sankcí za předčasné ukončení smlouvy.

Ministr byl přitom začátkem ledna kritizován, že ve zmíněné novele na větší ochranu spotřebitelů nemyslel, i když ji do zákona slíbil zařadit na přání skupiny senátorů na čele s Alenou Dernerovou (Severočeši.cz). Navíc byl opozicí v čele s TOP 09 kritizován za postoj svého úřadu při vyjednávání o konci roamingových poplatků v Evropské unii. Podle kritiků Mládkovi lidé v Bruselu prosazovali nové roamingové podmínky, které by prospěly nadnárodním operátorům a ztížily postavení menších konkurentů.

To ale ministerstvo průmyslu (MPO) odmítlo s tím, že jeho lidé jen mysleli na peněženky běžných spotřebitelů. "Hrozí, že levnější volání ze zahraničí se budou operátoři snažit kompenzovat dražšími službami doma. Pokud tedy pro cca pět procent českých zákazníků, kteří se za rok podívají za hranice, zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují," uvedl mluvčí MPO František Kotrba.

Jeho šéf pak dodal, že roaming je podle něj "elitářský" a svá slova opět zopakoval při pondělní tiskové konferenci za účasti premiéra Sobotky. "Šest milionů Čechů ročně vyjede do zahraničí, zhruba polovinu přitom tvoří ti, kteří jednou za rok zamíří k moři do Chorvatska. Další tři miliony výjezdů pak realizuje právě ta elita, která jezdí za hranice pořád - na služební cesty nebo dovolené," uvedl Mládek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru