Závěr loňského roku přinesl německým průmyslníkům překvapení. Až do listopadu čekaly tamní závody na vydatnější příliv objednávek, ten meziročně sílil jen nepatrně, o pouhou desetinu procenta. Prosincový nárůst byl ale tak strmý, že zásadně změnil celoroční statistiku. Alespoň v krátkodobém výhledu by to mělo povzbudit i české firmy, které jsou na německé odběratele úzce napojené.

Prosincové zakázky pro německý průmysl podle pondělní zprávy Spolkového ministerstva hospodářství vyskočily oproti předchozímu měsíci o 5,2 procenta. "V meziročním srovnání to bylo dokonce udivujících 7,6 procenta," uvádí Carsten Brzeski, ekonom ING. Samotný prosincový příliv byl podle něj nejsilnější od roku 2008. V případě samotné průmyslové výroby (nikoliv počtu nových zakázek) byl ale prosinec podprůměrný. Meziměsíčně poklesla výroba o tři procenta, což je nejvíce za posledních osm let, analytici přitom odhadovali propad o 0,3 procenta. Za propadem stojí zpracovatelský sektor i stavebnictví.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru