Americkému výrobci hraček Hasbro rostly v loňském čtvrtém čtvrtletí zisk i tržby více, než se čekalo. Hospodaření podpořila vysoká poptávka po princeznách z filmů společnosti Disney. Čistý zisk se zvýšil o 9,6 procenta na 192,73 milionu dolarů (4,8 miliardy korun), uvedla firma v pondělním prohlášení.

Zisk na akcii bez mimořádných položek činil 1,64 dolaru, analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekali zisk jen 1,12 dolaru. Příjmy stouply o 11,2 procenta na 1,63 miliardy dolarů, zatímco analytici čekali jejich zvýšení jen na 1,5 miliardy dolarů.

Příjmy z prodeje hraček pro chlapce se snížily o tři procenta na 552,3 milionu dolarů. Příjmy z prodeje hraček pro děvčata však vzrostly o 52 procent na 392,4 milionu. Vysoká byla poptávka hlavně po panenkách inspirovaných filmy společnosti Disney Popelka a Ledové království. Hasbro přebral konkurenční firmě Mattel lukrativní kontrakt na prodej panenek z filmů firmy Walt Disney v roce 2014. Společnosti pomohla také poptávka po postavičkách spojených s filmem Trollové, který šel do kin v USA v listopadu.

Konkurenčnímu většímu americkému výrobci hraček Mattel naopak klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk o 19,3 procenta na 173,8 milionu dolarů a nižší byly i tržby. Na hospodaření měla negativní dopad slabá poptávka po panenkách Barbie a hračkách pro nejmenší značky Fisher Price.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru