Objem zakázek německých průmyslových podniků v prosinci vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 5,2 procenta, což byl nejrychlejší nárůst od června 2014. Podpořila jej poptávka po kapitálovém zboží v Německu i zahraničí, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru očekávali, že objem zakázek se zvýší o půl procenta. Odhady se pohybovaly v rozmezí od poklesu o 1,5 procenta po nárůst o tři procenta. V listopadu zakázky po zpřesnění údajů o 3,6 procenta klesly.

Domácí poptávka se zvýšila o 6,7 procenta. Objem zahraničních zakázek se zvýšil o 3,9 procenta, z toho zakázky ze zemí eurozóny vzrostly o deset procent.

Poptávka po kapitálovém zboží se zvýšila o 9,7 procenta, z toho domácí o 14,7 procenta a zahraniční o 6,8 procenta. Zakázky na polotovary se ale o 0,6 procenta snížily, zakázky na spotřební zboží a zboží dlouhodobé spotřeby klesly o 1,8 procenta.

Německá ekonomika loni vzrostla o 1,9 procenta, nejrychleji za pět let. V letošním roce vláda čeká zpomalení růstu na 1,4 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých podniků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru