Ruská centrální banka začne příští týden na měnových trzích uměle oslabovat rubl nákupy amerických dolarů. Na přibrzdění měny, která se nyní vůči dolaru nachází na osmnáctiměsíčních maximech, bude vydávat každý den 6,3 miliardy rublů (106 milionů dolarů). Opatření má platit jeden měsíc, od 7. února do 6. března. Podle deníku Financial Times ale ruské ministerstvo financí tvrdí, že nákupy dolarů budou pokračovat dokud se bude cena ropy pohybovat nad 40 dolary za barel.

V článku se dále dozvíte

  • Rusové plánují dát na oslabování měny za jediný měsíc rubly v hodnotě 1,9 miliardy dolarů.
  • Oficiálním důvodem je obrana ekonomiky před vnějšími šoky a posílení devizových rezerv dodatečnými příjmy z prodeje ropy.
  • Kritici intervencí ale tvrdí, že ruská vláda chce před prezidentskými volbami získat více peněz na vládní výdaje.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru