Japonsko připravuje plán, který by mohl ve Spojených státech vytvořit 700 000 nových pracovních míst. Příští týden jej hodlá představit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Agentuře Reuters to řekly zdroje z japonské vlády.

Plán počítá s investicemi do projektů v infrastruktuře, například do vysokorychlostní železniční dopravy či kybernetické bezpečnosti. Zveřejněn by měl být 10. února během návštěvy japonského premiéra Šinzóa Abeho ve Washingtonu.

Plán podle zdrojů předpokládá, že Japonsko během deseti let investuje 17 bilionů jenů (3,8 bilionu korun) z veřejných i soukromých prostředků. Investice by měly zahrnovat spolupráci při rozvoji vysokorychlostních železnic na severovýchodě USA a ve státech Texas a Kalifornie.

Plán zahrnuje i spolupráci při investicích do světové infrastruktury, společný vývoj robotů a umělé inteligence či spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti a vesmírného výzkumu.

Japonská vláda by podle zdrojů mohla k financování části plánu využít své devizové rezervy. Japonská média uvedla, že plán by mohl zahrnovat rovněž finance od velkých japonských bank a finančních institucí spojených s vládou.

 

Související