Německá automobilka Daimler loni vykázala rekordní prodej aut, zisk i tržby. Její hospodaření podpořila hlavně divize osobních aut Mercedes-Benz. Další mírný růst očekává Daimler podle svého čtvrtečního sdělení i letos, především díky novým produktům a mírnému růstu globální poptávky po autech. Čistý zisk loni vzrostl o 1,1 procenta na rekordních 8,8 miliardy eur (237,8 miliardy korun).

Provozní zisk bez mimořádných položek se zvýšil o 2,9 procenta na 14,2 miliardy eur, což je také rekord.

Prodej aut vzrostl o pět procent na zhruba tři miliony. Prodej osobních aut Mercedes-Benz vzrostl o deset procent, odbyt vozů Mercedes-Benz pak o 12 procent.

Daimler loni překonal BMW a stal se největším prodejcem luxusních aut na světě, uvedla agentura Reuters. Prodej nákladních aut Daimler se ale o 17 procent snížil, hlavně kvůli poklesu v Severní Americe, na Blízkém východě a v Turecku. Prodej autobusů se snížil o sedm procent.

Tržby firmě vzrostly o tři procenta na 153,3 miliardy eur (4,1 bilionu korun). Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů vzrostly také o tři procenta. V divizi osobních aut se příjmy zvýšily o sedm procent, naopak v divizi nákladních aut o 11,7 procenta klesly.

"Za rok 2016 jsme v Daimleru opět vykázali rekordní čísla. S našimi atraktivními produkty a opatřeními, která jsme přijali ke zvýšení efektivity, jsme učinili výrazný pokrok a podnikání stabilizovali navzdory nestabilnímu vývoji na trhu," řekl člen správní rady Daimleru Bodo Uebber, zodpovědný za finance a kontrolu. Firma je podle něj přesvědčena, že letos rekordní výsledky dál zlepší.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru