Loterijní společnost Unibet, sídlící na Maltě, stáhla žádost o licenci v Česku. "Kvůli náročným požadavkům, které stanovil místní regulátor, nebudeme, alespoň prozatím, nadále usilovat o získání licence," napsala e-mailem českým zákazníkům jedna z předních společností v oblasti internetového sázení a hazardních her.

Její klienti se ale stále mohou ke svému účtu přihlásit a vybrat si peníze, přístup k on-line kasinu nebo ke kurzovým sázkám už jim ale Unibet neumožňuje.

Firma, která ještě na začátku ledna své stránky v češtině provozovala i bez licence, se z trhu stahuje kvůli novému zákonu o hazardu. Ten od letoška zahraničním společnostem provozování internetových her sice umožňuje, vyžaduje ale licenci udělovanou ministerstvem financí. Dosud internetové sázkové kanceláře a kasina se sídlem v zahraničí stránky v češtině provozovaly bez povolení a neplatily loterijní daň.

Podle ministerstva financí do konce ledna přestalo svoje služby v Česku nabízet celkem 44 zahraničních loterijních společností, více než 20 z nich požádalo o licenci. Unibet tvrdí, že bude vývoj na českém trhu dále monitorovat, a nevylučuje, že v budoucnu o licenci znovu požádá.

Zahraniční firma, která chce získat licenci, musí nejprve zastavit provoz, vyplatit hráče, upravit software podle zákona a teprve pak požádat ministerstvo financí o udělení povolení. Klienti loterijních firem se následně musí podle zákona o praní špinavých peněz fyzicky zaregistrovat. Buď na pobočkách CzechPointu, nebo u notáře. Další možností je registrace na pobočce v případě, že by si ji firma v Česku otevřela.

Nově smějí podle zákona provozovat na internetu některé hry, jako je ruleta nebo poker, také tuzemské firmy. Ministerstvo financí ale až na jednu výjimku v podobě zahraniční firmy PokerStars zatím nikomu licenci neudělilo. "Vyjma jednoho případu žádná z dosavadních žádostí dosud nesplňuje všechny podmínky, které zákon vyžaduje. A ministerstvo financí tudíž nemůže licence udělit, nechce-li jej porušit," uvedl mluvčí úřadu Filip Běhal. Vydání dalších licencí Běhal očekává v dohledné době. "Míček je ale nyní na straně loterijních firem," dodává.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru