Brněnská skupina GEEN Aleše Mokrého postaví elektrárnu v chorvatském městě Gospić. Elektrárna o výkonu 4,96 MW bude spalovat biomasu, kterou budou dodávat chorvatské společnosti. Výše investice je 20 milionů eur, tedy více než půl miliardy korun. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Připojení do sítě a zahájení výroby jsou plánovány na konec roku 2018.

Zdroj na biomasu postaví brněnská skupina v historickém regionu Lika, na pevninské straně nedaleko ostrova Pag. Partnerem projektu je i město Gospić.

"Elektrárna v Gospiči je dalším z našich projektů, kde máme spočítanou velmi dobrou návratnost investice a projekt je naprosto bezpečný. Vedle elektrárny vznikne i linka na výrobu pelet a tím využijeme i teplo vzniklé při spalování biomasy," uvedl generální ředitel skupiny GEEN Aleš Mokrý.

Generálním dodavatelem je brněnská společnost EKOL, která do projektu dodá mimo jiné svoji turbínu i kotel. EKOL se podílí i na dalších projektech biomasových elektráren v Chorvatsku.

Biomasový energetický zdroj bude vyrábět elektrickou energii a teplo. Do budoucna se jedná o možnosti dodávky tepla pro místní domácnosti a firmy. Teplo bude ale primárně používáno pro peletovací linku. "V Česku je celá řada oblastí, které nejsou plynofikovány. Výroba a následný prodej peletek zapadají do naší snahy obsáhnout energie od výroby až po dodání domácnostem," dodal Mokrý.

GEEN General Energy je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v oblasti energetiky od roku 2009 především v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Cílem skupiny GEEN je provozovat bezpečné energetické portfolio v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Skupina se zaměřuje na vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny, v menší míře se věnuje výrobě elektřiny z dalších zdrojů a technologiím pro uchovávání elektrické energie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru