Americká ropná společnost ExxonMobil ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla čistého zisku 1,68 miliardy dolarů (42,2 miliardy Kč), což je meziroční pokles o 39,6 procenta. Firma v úterý uvedla, že hlavním důvodem jsou mimořádné odpisy ve výši dvou miliard dolarů. Bez nich by podnik naopak překonal odhady, pomohly mu hlavně vyšší ceny ropy a nižší náklady. ExxonMobil je největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě.

Exxon ve čtvrtletí odepsal hodnotu majetku v oblasti těžby plynu Rocky Mountain. Jde o neobvyklý krok, firma se většinou takovým účetním postupům vyhýbá.

Zisk na akcii činil 41 centů proti zisku 67 centů před rokem. Bez odpisů by však zisk na akcii činil 90 centů, což je výrazně nad odhady analytiků. Ti zisk na akcii v anketě agentury Thomson Reuters v průměru odhadovali na 70 centů.

Těžba se snížila o tři procenta na 4,1 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Příjmy vzrostly o 2,2 procenta na 61,1 miliardy dolarů (1,5 bilionu Kč), zaostaly však za očekáváním.

Čtvrtletní výsledková zpráva Exxonu je první pod novým šéfem Darrenem Woodsem. Předchozího generálního ředitele Rexe Tillersona si nový americký prezident Donald Trump vybral do funkce ministra zahraničí. Nyní Tillerson čeká, až jeho nominaci potvrdí Senát.

Výsledky hospodaření Exxonu jsou odrazem pomalého, avšak stabilního zlepšování v odvětví těžby ropy a plynu. Notně k tomu přispívá růst cen zhruba po dvouletém propadu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru