Společnost P3 za poslední rok posílila svou pozici. S více než jedním milionem metrů čtverečních prostor v průmyslových parcích je nyní druhým největším developerem a vlastníkem průmyslových nemovitostí v tuzemsku po konkurenční firmě CTP.

P3 působí v devíti zemích, loni firma ztrojnásobila objem nové výstavby na 320 tisíc metrů čtverečních a pronajala o třetinu více ploch než v roce 2015. Nepronajatých je jen necelých pět procent z celkových 3,5 milionu metrů čtverečních.

V České republice letos developer plánuje stavět ve svých průmyslových zónách při dálnici D11, v Praze - Horních Počernicích a v Olomouci. Firma P3 chtěla původně postavit internetovému prodejci Amazon v Horních Počernicích velké distribuční centrum, což by ale vyžadovalo změnu územního povolení. Vyřízení povolení by ale trvalo příliš dlouho a Amazon nechtěl čekat. P3 proto postaví haly pro jiné firmy.

"V Horních Počernicích máme stavební povolení na čtyři haly a jednu až dvě z nich začneme stavět v letošním roce," řekl HN Tomáš Míček, ředitel společnosti P3 v České republice. O pronájem dalších prostor podle Míčka projevily zájem firmy, které už v počernické zóně působí. Jejich názvy developer oznámí až v momentě, kdy budou podepsané nájemní smlouvy. Zmíněné dvě budovy budou mít dohromady cca 20 tisíc metrů čtverečních.

V Olomouci P3 letos plánuje menší halu a troufá si tu i na spekulativní výstavbu. Další výrobní haly v městské části Řepčín chystá český investor Accolade. Město Olomouc zase připravuje podnikatelskou zónu v Neředíně a investoři o ni prý již projevili zájem.

P3 má dále stavební povolení na stavby v Mladé Boleslavi a v Příšovicích v Libereckém kraji. Stavební povolení firmě umožňují momentálně v Česku postavit budovy s celkovou plochou 170 tisíc metrů čtverečních k pronájmu.

Evropskou skupinu P3 Logistic Parks ovládl na sklonku roku 2016 singapurský státní investiční fond GIC za 2,4 miliardy eur (v přepočtu téměř 65 miliard korun). Transakce se stala jedním z největších realitních obchodů loňského roku v Evropě.

"Díky podpoře našeho nového partnera můžeme dále růst – urychlíme výstavbu na našich pozemcích s platnými povoleními a zaměříme se na získávání nových lokalit i trhů," prohlásil Ian Worboys, generální ředitel společnosti P3. GIC je podle Worboyse dlouhodobý investor a P3 prý bude vlastnit nejméně dalších 20 let.

V tuzemsku P3 vlastní a spravuje sklady a výrobní haly ve 14 průmyslových parcích, v nichž je postavených 75 budov. Největším z nich je skladový areál v Horních Počernicích v Praze-východ.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru