Největší americká farmaceutická společnost Pfizer hospodařila v loňském čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 775 milionů dolarů (19,5 miliardy korun) po ztrátě 172 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Firma to oznámila v úterý. Zisk nicméně zaostal za očekáváním analytiků, zasáhla ho slabší poptávka po produktech, kterým v brzké době vyprší patentová ochrana.

Čtvrtletní tržby společnosti, mezi jejíž nejznámější produkty patří přípravek na podporu mužské potence Viagra, se meziročně snížily o tři procenta na 13,6 miliardy dolarů. K jejich poklesu přispěl mimo jiné silnější kurz americké měny.

Bez zahrnutí mimořádných položek firma ve čtvrtletí vydělala 47 centů na akcii. Analytici zisk podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 50 centů na akcii. V letošním roce počítá Pfizer se ziskem 2,5 až 2,6 dolaru na akcii při tržbách 52 až 54 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru