Produkce masa na jatkách v Česku se loni vrátila k růstu, meziročně stoupla o 0,3 procenta na 448 967 tun. Zvýšila se u hovězího, telecího a drůbežího, u vepřového klesla. Mléka vykoupeného od českých zemědělců v loňském roce přibylo o procento téměř na 2,46 miliardy litrů, jeho výkupní ceny byly ale o 14,7 procenta pod úrovní roku 2015. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Produkce masa loni meziročně klesla jen ve třetím čtvrtletí, v ostatních kvartálech rostla. Nákup mléka v prvních třech čtvrtletích rostl, v posledním klesl. Ve čtvrtém čtvrtletí se výroba masa zvýšila o 0,7 procenta na 114 374 tun, nákup mléka se snížil o 1,6 procenta na 584,65 milionu litrů.

Produkce vepřového, která obnáší téměř polovinu celkové výroby masa v ČR, loni meziročně klesla o 3,3 procenta na 220 334 tun. U hovězího a telecího se zvýšila o 5,3 procenta na 71 932 tun, u drůbežího o 3,4 procenta na 156 492 tun. V případě skopového klesla o 0,8 procenta na 178 tun, snížila se také u koňského, vzrostla u kozího.

Chovatelé prasat podle Agrární komory sice od poloviny loňského roku zaznamenali zvýšení cen o zhruba 20 procent, nicméně i tak loňská průměrná cena 38,57 Kč/kg nepřekročila dlouhodobý průměr 41,80 Kč/kg. "Momentální nárůst poptávky ke konci roku byl navíc způsoben výpadkem dodávek na čínském trhu a také tradičně zvýšené poptávce po vepřovém masu v zimním období," uvedla mluvčí komory Dana Večeřová.

Mléko loni pokles ceny u zemědělců o 14,7 procenta dostal na celoroční průměr 6,71 koruny za litr. Nejvyšší byly výkupní ceny v lednu, nejnižší v srpnu a poté začaly opět růst. "I když tedy zemědělci na mléce vloni celkově prodělali, poslední kvartál ukazuje na lepší trend. Je to dáno jednak hospodářskými opatřeními s mlékem a mléčnými výrobky na vnitřním trhu EU, jednak oživením odbytu do asijských zemí," komentoval čísla ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.

Podle Agrární komory byly výkupní ceny mléka v ČR na konci minulého roku nejnižší v EU. Zatímco v lednu 2016 odpovídala průměrná výkupní cena mléka v EU 29,56 centů za kilogram, v listopadu to bylo zhruba o cent více. Po třech složitých letech se v polovině roku 2016 trend obrátil. "Krize ještě není zažehnána, nicméně zemědělcům pomohly podpory včetně dvou záchranných balíčků a cena za mléko i vepřové maso zaznamenala mírné oživení," dodala Večeřová.

V zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky výrazně převažoval vývoz nad dovozem. Dovoz se ale meziročně zvýšil téměř o šest procent, zatímco vývoz mírně klesl.

Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni vzrostly o 0,8 procenta a schodek zahraničního obchodu s vepřovým se meziročně téměř nezměnil. Zahraniční obchod s živými prasaty za období od prosince 2015 do loňského listopadu byl ale v přebytku.

Ceny producentů jatečných kuřat se v loňském roce naopak snížily o 1,1 procenta, u krav klesly o 3,2 procenta, jalovic o 3,6 procenta a býků o 0,2 procenta. V případě telat se zvýšily o osm procent. U drůbežího i hovězího, stejně jako u vepřového převažoval dovoz nad vývozem.

Vepřové maso pocházelo loni hlavně z Německa, Španělska a Polska, drůbeží z Polska a Maďarska a hovězí maso se nejčastěji dováželo z Polska, Nizozemska a Německa.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru