České firmy letos plánují přidat zaměstnancům v průměru 3,3 procenta. Loni společnosti zvýšily mzdy dokonce o 5,2 procenta proti původně plánovaným 3,2 procenta. Vyplývá to z výsledků Studie k odměňování 2017 Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) a společnosti Kienbaum Management Consultants. Do průzkumu byly zahrnuty údaje o mzdách 18 653 zaměstnanců ze 79 převážně zahraničních firem působících v Česku. Průměrná mzda činila loni ve 3. čtvrtletí 27 220 korun.

"Minulý rok firmy zvedly mzdy nejvíce za posledních pět let. Vzhledem k nízké míře nezaměstnanosti a rostoucí inflaci očekáváme podobný vývoj i letos," uvedl k průzkumu výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Základní roční mzda vedení společností v Česku nyní činí zhruba 2,5 milionu a vyšších zaměstnanců (vedení týmu, specialista) 572 tisíc. Dělníci, resp. kvalifikovaní dělníci si přijdou přibližně na 330 tisíc za rok.

Nejlépe jsou obvykle odměňováni odborníci a vedoucí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví. Vysoko nad celorepublikovým průměrem se pohybují mzdy v odvětvích výroba motorových vozidel, energie a suroviny nebo podnikové poradenství a audit.

Výši mezd podstatně ovlivňuje sídlo firmy. V Praze převyšují mzdy průměr o 17 procent. Na severní Moravě jsou sedm procent a v jižních Čechách a na jižní Moravě tři procenta pod průměrem. Regionální rozdíly v celkových ročních příjmech se proti předchozím letům výrazně snížily.

Velkým problémem je dostupnost kvalifikovaných pracovních sil. Dvě třetiny firem nemohou najít dostatek odborníků. "Je to problém, na který už dlouho upozorňujeme. Řadě členských firem chybí především kvalifikovaní pracovníci z technických oborů," uvedl Bauer. Podle studie je situace nejhorší ve výrobě, výzkumu a vývoji, IT a logistice. K propadu došlo u hodnocení úrovně vzdělání současných zaměstnanců. Zatímco loni byla neuspokojivá, respektive nedostatečná pro zhruba třetinu firem, letos je to pro více než polovinu.

Zhruba polovina firem v průzkumu má více než 250 zaměstnanců a jedna třetina 50 až 250. Nejsilněji zastoupené obory jsou výroba strojů a zařízení, výroba motorových vozidel a logistika a letectví.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru