Největší světový výrobce cestovních zavazadel Samsonite International zvažuje přesun části výroby do Spojených států. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Oznámení přichází v době, kdy si nový americký prezident Donald Trump stanovil jako jednu z priorit návrat pracovních míst do USA. Setkal se už kvůli tomu s řadou manažerů, včetně šéfů automobilek General Motors a Ford Motor.

"Ačkoliv se možností přemístění části výroby do USA skutečně zabýváme, ten proces musíme ještě dokončit, v tuto chvíli proto možnosti načasování a rozsah takového kroku nemůžeme komentovat," řekl šéf oddělení vztahů s investory William Yue.

Yue ani nenaznačil, odkud by se pracovní místa přesunula. Samsonite má výrobní závody po celé Asii, včetně Číny, ale také v Evropě.

Samsonite sídlí v Lucembursku a s jeho akciemi se od roku 2011 obchoduje na burze v Hongkongu. Spojené státy mají na celkových tržbách firmy podíl 40 procent. Případné přemístění výroby by firmě umožnilo rychleji a pružněji reagovat na změny na trhu a případně snížit náklady na dopravu, řekl Yue.

Společnost Samsonite byla založena v Denveru v roce 1910 a dostala jméno podle biblického siláka Samsona. Firma vyrábí zavazadla a cestovní potřeby pod stejným názvem, vlastní i značky American Tourister, Tumi, Hartmann, High Sierra, Gregory, Speck, Lipault a Kamiliant. Čistý zisk společnosti ve třetím čtvrtletí činil 59,1 milionu USD (1,5 miliardy Kč) a tržby 765,3 milionu USD (19,3 miliardy Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru