Ze Švýcarska se loni vyvezly hodinky za 18,3 miliardy švýcarských franků (461,8 miliardy korun), což je meziročně o 9,8 procenta méně. Příčinou je nižší poptávka v Číně po zavedení daně z luxusu, slabší turistický ruch v Evropě a také příliš silný kurz švýcarské měny. S odkazem na Sdružení švýcarského hodinářského průmyslu o tom dnes informovala agentura DPA.

Výrobci vyvezli 25,4 milionu hodinek, což je nejméně od roku 2009. Odvětví se s poklesem poptávky potýkalo už předloni, i když ještě v letech 2011 až 2014 vykazovalo růst tempem 15 procent.

Nejvýraznější pokles je patrný u luxusních hodinek v ceně nad 3 000 švýcarských franků, kterých se prodalo o 11,6 procenta méně. Z hlediska regionů byl velký propad v Asii, především v Hongkongu a na Tchaj-wanu, ale i v Evropě, kde byla výjimkou Británie. Ta profitovala z poklesu kurzu libry.

Sdružení výrobců hodinek doufá, že nejhlubší propad již má za sebou a že v letošním roce se situace stabilizuje.

Vývoz hodinek se na celkovém vývozu ze Švýcarska podílí zhruba desetinou. Největšími výrobci hodinek jsou firmy Swatch Group, Rolex a Richemont.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru