Americká farmaceutická a kosmetická firma Johnson & Johnson (J&J) koupí za 30 miliard dolarů (754,6 miliardy korun) švýcarskou biotechnologickou společnost Actelion. Oznámily to firmy ve čtvrtečním společném prohlášení. Pro J&J je to jedna z největších akvizic a pomůže jí stát se lídrem v oblasti léků zaměřených na léčbu vzácného typu vysokého krevního tlaku.

J&J je již v současnosti největším výrobcem produktů pro zdravotní péči. Akvizicí posílí svoji pozici a rozšíří nabídku o nové kategorie léků, což je cílem firmy.

Podle dohody zaplatí J&J za jednu akcii firmy Actelion v hotovosti 280 dolarů. Ve srovnání se středeční závěrečnou cenou akcií to představuje zisk 23 procent. Nabídku již schválily správní rady obou společností.

Podle dohody J&J oddělí do samostatné firmy operace Actelionu v oblasti výzkumu a vývoje, ve kterých si ponechá podíl 16 procent, a zbývající akcie získají současní akcionáři Actelionu. Firmu bude řídit nynější generální ředitel Actelionu Jean-Paul Clozel.

Firmu Actelion založil před 20 lety její generální ředitel Clozel, jeho manželka Martine Clozel a tým vědců, kteří dříve pracovali pro Roche Holding. Díky objevení léku Tracleer se firma stala lídrem v oblasti léčby plicní arteriální hypertenze. Následovaly další léky, které mají Tracleer nahradit. Ten ztratil patentovou ochranu a nyní čelí konkurenci levnějších kopií.

Actelion byl předmětem spekulací o převzetí již několik týdnů. Zájem o švýcarskou firmu měl podle zdrojů také francouzský výrobce léků Sanofi.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru