Postup šéfky krajní pravice Marine Le Penové do druhého kola francouzských prezidentských voleb by mohl ohrozit úvěrový rating Francie. Uvedl to ve středu hlavní evropský analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Dietmar Hornung. Moody's nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Francie známkou Aa2.

Analytik označil za "jasnou věc", že by postup Le Penové přiměl agenturu ke zhoršení výhledu ratingu Francie ze stabilního na negativní. Le Penová je šéfkou Národní fronty (FN).

Již samotný postup Le Penové do druhého kola prezidentských voleb by podle agentury Reuters mohl ovlivnit politický vývoj ve Francii, například v přístupu k imigraci.

Ještě výraznější dopad by mělo případné vítězství Národní fronty v parlamentních volbách. "Kdyby se dostali k moci, byli by nakloněni odchodu z eurozóny," upozornil Hornung.

První kolo francouzských prezidentských voleb se uskuteční 23. dubna, druhé bude následovat 7. května. V červnu se pak ve Francii budou konat parlamentní volby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru