Postup šéfky krajní pravice Marine Le Penové do druhého kola francouzských prezidentských voleb by mohl ohrozit úvěrový rating Francie. Uvedl to ve středu hlavní evropský analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Dietmar Hornung. Moody's nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Francie známkou Aa2.

Analytik označil za "jasnou věc", že by postup Le Penové přiměl agenturu ke zhoršení výhledu ratingu Francie ze stabilního na negativní. Le Penová je šéfkou Národní fronty (FN).

Již samotný postup Le Penové do druhého kola prezidentských voleb by podle agentury Reuters mohl ovlivnit politický vývoj ve Francii, například v přístupu k imigraci.

Ještě výraznější dopad by mělo případné vítězství Národní fronty v parlamentních volbách. "Kdyby se dostali k moci, byli by nakloněni odchodu z eurozóny," upozornil Hornung.

První kolo francouzských prezidentských voleb se uskuteční 23. dubna, druhé bude následovat 7. května. V červnu se pak ve Francii budou konat parlamentní volby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru