Současný prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman nebude na březnovém sněmu komory znovu kandidovat na šéfa oborové organizace. Ve středu to oznámil na zasedání představenstva, sdělila v tiskové zprávě komora. Prezidentem zemědělské organizace je od roku 2014, kdy skončil ve funkci ministra zemědělství. Loni na jaře byl znovuzvolen do funkce prezidenta Potravinářské komory ČR, kterou vede od roku 2007 s přestávkou během výkonu funkce ministra.

"Svému nástupci předávám Agrární komoru ve velmi dobré kondici, ve stabilizovaném a efektivním personálním a finančním stavu. Jsem přesvědčen, že za uplynulé tříleté volební období odvedla Agrární komora ČR velký kus práce, který výrazně pomohl postavení českého zemědělství a posílil jeho prosperitu i z hlediska budoucího období," uvedl Toman.

Sněm komory by měl být v polovině března v Olomouci. Toman chce i nadále s komorou jako prezident potravinářů spolupracovat, například v řešení zneužívání významné tržní síly ze strany obchodních řetězců nebo v hledání nových exportních příležitostí.

Před časem se spekulovalo, že by Tomana ve funkci prezidenta AK mohl nahradit předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Ten však ve středu sdělil, že kandidovat na prezidenta komory nebude.

Podle Tomana si bude muset nové vedení komory poradit s nepříliš účinnou nesystematickou ochranou domácího trhu nebo s vysokými vývozy nezpracovaných zemědělských surovin a dovozem už zpracovaných výrobků s vyšší přidanou hodnotou.

Při hodnocení svého působení v čele Agrární komory pochválil organizaci za to, že se podařilo dát více peněz do evropského rozvojového programu pro venkov nebo že byl novelizován zákon o významné tržní síle.

Komora sdružuje zemědělské prvovýrobce, ale také lesníky, potravináře nebo včelaře. Podle svého webu má 103 000 členů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru