Pozitivní vývoj českého hospodářství bude pokračovat i v letošním roce. Ve své aktuální prognóze to uvedla Česká bankovní asociace. Ekonomický růst by měl dosáhnout 2,6 procenta (oproti 2,4 procenta odhadovaným pro loňský rok), přičemž důležitým tahounem bude nadále spotřebitelská poptávka. "Odráží se v tom vývoj na trhu práce a mzdová dynamika," řekl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Nezaměstnanost se nadále bude pohybovat na rekordně nízkých úrovních, průměr pro rok 2017 by měl být podle metodiky ministerstva práce a sociálních věcí pod pěti procenty. To povede k dalšímu nedostatku pracovních sil a v důsledku toho k tlaku na růst mezd. Ty navíc podporuje ve zvyšování i vyšší minimální mzda.

ČBA odhaduje, že průměrná nominální mzda letos vzroste o 4,6 procenta, což je zrychlení oproti loňským 4,3 procenta. Reálný růst však o něco zpomalí, vzhledem k vyšší inflaci. Spotřebitelské ceny letos porostou více než dvouprocentním tempem a budou se pohybovat nad inflačním cílem České národní banky.

To podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING Bank, umožní centrální bance ukončit kurzový závazek již ve druhém čtvrtletí. "Konec závazku může být oznámen i mimo pravidelná jednání o měnové politice, očekáváme jej tak zkraje druhého čtvrtletí," řekl Seidler.

K rychlejšímu hospodářskému růstu letos přispěje i rostoucí investiční aktivita, a to jak veřejného, tak soukromého sektoru. "Vzestup investic by se měl přiblížit třem procentům," uvedla Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka ČBA.

Důvodem bude větší spotřeba vlády kvůli blížícím se volbám, a navíc dojde k náběhu projektů financovaných z EU. Loni byl příspěvek investic k růstu hrubého domácího produktu negativní vzhledem k vysoké srovnávací základně z roku 2015.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru