Soudce amerického oblastního soudu Charles Breyer schválil urovnání německé automobilky Volkswagen s prodejci ve Spojených státech kvůli emisnímu skandálu ve výši 1,2 miliardy dolarů (30,2 miliardy korun). Zhruba 650 prodejců v USA tak v příštích 18 měsících obdrží v průměru 1,85 milionu dolarů.

Breyer označil urovnání za spravedlivé, přiměřené a odpovídající. Celkem již Volkswagen přislíbil utratit ve Spojených státech za urovnání skandálu s majiteli, regulátory z oblasti životního prostředí, státem a obchodníky 22 miliard dolarů.

Volkswagen v září 2015 přiznal, že instaloval do svých vozů s naftovým motorem software, který umožňoval podvody s emisemi výfukových plynů. Ty tak při testech vypadaly čistší, než byly ve skutečnosti. Vozidla vypouštěla 40krát vyšší úroveň znečišťujících plynů, než stanovuje norma. Obchodníci uvádějí, že skandál poskvrnil značku a způsobil jim pokles prodeje.

Ředitel VW pro Severní Ameriku Hinrich Woebcken již dříve uvedl, že firma věří, že dohoda s prodejci je velmi důležitým krokem v úsilí automobilky dát záležitost v USA do pořádku.

Kromě hotovostní platby zahrnuje dohoda také další nabídky, celková hodnota urovnání je tak více než 1,6 miliardy dolarů. Zahrnuje také nabídku provizí a pobídky k prodeji, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru