Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE. Pohrozil jim odebráním licencí. ČTÚ to uvedl v páteční tiskové zprávě. Vodafone podle svého sdělení ceny snížil již v loňském roce, O2 chce úpravu provést ve stanovené lhůtě.

Úřad vyzval firmy ke snížení ceny za přenášená data pro virtuální operátory poprvé loni v únoru. Na výzvu podle regulátora tehdy zareagoval pouze T-Mobile. O2 a Vodafone pak ve správním řízení dostaly pokutu v maximální výši, tedy dva miliony korun. "Přijaté opatření cílí na posílení konkurence na maloobchodních trzích služeb poskytovaných prostřednictvím mobilních sítí a má umožnit virtuálním operátorům nabízet plnohodnotné služby na sítích LTE svým zákazníkům," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Nynější tlak ČTÚ na snížení velkoobchodních cen za rychlý LTE internet by mohl vést ke spirále zlevňování. "Ve chvíli, kdy budou moci virtuální operátoři nabízet nižší ceny za datové služby, vystaví tím tlaku i hlavní mobilní trojku - O2, Vodafone a T-Mobile. Nedá se čekat, že by tito operátoři své ceny snížili, pravděpodobně ale za stejnou cenu svým zákazníkům začnou nabízet větší objem dat. Jejich klienti by tak třeba za 750 korun měsíčně získali místo dnes běžných 1,5 GB internetových dat 3 GB nebo více,” říká zdroj blízký ČTÚ.

Vodafone už prý ceny snížil

"Vodafone v plném rozsahu vyslyšel text výzvy ČTÚ z února loňského roku a příslušně upravil cenu za velkoobchodní přístup k LTE. Tvrzení úřadu o tom, že Vodafone neplní podmínky loňské výzvy, je nepravdivé, rozhodnutí ČTÚ není pravomocné. Vodafone se proti němu odvolal," uvedla vmluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Podle O2 ČTÚ změnil metodiku a na rozdíl od minulosti tentokrát postupoval z právního hlediska procesně správně. "O2 proto nyní připravuje odpovídající úpravy své velkoobchodní nabídky, které provedeme ve stanovené lhůtě," dodala mluvčí firmy Lucie Pecháčková.

Podle podmínek aukce kmitočtů pro sítě LTE musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání virtuálním operátorům. V současné době by se tak cena měla dostat na úroveň 0,10 až 0,15 koruny za jeden MB dat u mobilních služeb a zhruba 0,01 koruny za 1 MB dat u služeb fixního LTE.

Podle předsedy Asociace českých virtuálních operátorů Pavla Humpolíka ovšem nynější snahy telekomunikačního úřadu o férovější ceny na mobilním trhu nic neřeší. "Jsme v daleko horší pozici, než například firemní zákazníci velké mobilní trojky. Ti nyní dosáhnou na neomezené tarify třeba za cenu 300 korun měsíčně. Nám přitom velcí operátoři prodávají balíček s jedním GB dat nejlevněji za 350 korun,” vysvětluje Humpolík.

Podle něj je problematické právě to, že musí virtuálové od silnějších konkurentů nakupovat mobilní služby po balíčcích. "I když se nejspíš zlevní balíčky s větším množstvím dat, ty menší balíčky budou stále stejně drahé. Většina našich zákazníků přitom využívá méně jak 1 GB dat měsíčně,” uvádí šéf českých virtuálů. Ti navíc kvůli nevýhodným velkoobchodním cenám sítě LTE příliš nevyužívají. Podle Asociace žádný z virtuálů nenabízí rychlý LTE internet od Vodafonu, ani O2. "T-Mobile nám zase prodává jen síť LTE s omezenými možnostmi," dodává Humpolík

Operátoři za kmitočty pro LTE v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz zaplatili na začátku roku 2014 zhruba 8,5 miliardy korun. Další kmitočty v pásmech 1 800 a 2 600 MHz vydražili loni za 2,6 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru