Pražské Letiště Václava Havla vloni odbavilo 13 milionů cestujících. V meziročním srovnání je to o 8,7 procenta více. Za vyšším počtem stojí mimo jiné rostoucí provoz velkých dopravních letadel, která létají více obsazena. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo letiště. Ještě více vzrostl počet cestujících, kteří v Praze cestu začínají nebo končí. Takzvaných lokálních cestujících přibylo o 9,7 procenta.

V průměru pražské letiště odbavilo téměř 36 tisíc cestujících každý den. Největší nápor cestujících zaznamenalo tradičně v červenci, který se podle letiště stal s téměř 1,5 milionu cestujících nejúspěšnějším měsícem v jeho historii. Kromě větší obsazenosti letadel na stávajících linkách rostl počet cestujících rovněž díky nově otevíraným spojům.

"Podařilo se zavést řadu lákavých nových spojení, jako jsou dvě dálkové linky do Číny nebo nová dálková linka do Kanady. Příznivé podmínky vytvořil také sám trh, o Prahu je v rámci Evropy i celého světa trvalý zájem, dokládají to i meziroční nárůsty počtu lokálních cestujících, které byly v uplynulém roce největší v historii," uvedl předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Nárůst počtu cestujících by podle něj měl pokračovat i letos. Letiště ho očekává v pětiprocentní výši.

Devět z deseti cestujících pražského letiště směřuje na jiné evropské letiště, zámořské lety přesto podle statistik velice rychle rostou. Například počet cestujících do Severní Ameriky vzrostl meziročně o 53,5 procenta, cestujících na Dálný východ přibylo o 43,8 procenta. O sedm procent naopak klesl počet letů vypravených do severní Afriky.

Počet cestujících letících do některé z evropských destinací pak meziročně stoupl o 8,2 procenta. Nejvíce cestujících letělo na pařížské Letiště Charlese de Gaulla (více než 685 000), druhou pozici drží moskevské Šeremeťevo (téměř 663 000) a třetí příčku amsterdamské letiště Schiphol (přes 600 000 cestujících). Loni v žebříčku přeskočilo německý Frankfurt nad Mohanem.

V roce 2016 do Prahy létalo 64 leteckých společností na pravidelných linkách do 146 destinací. Průměrně toto největší české letiště odbaví 374 vzletů a přistání denně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru