Zatímco české firmy stále diskutují o nákladnosti zavedení EET, blíží se k nim další regulace. Byť její náklady budou ještě vyšší a její porušení přináší i tvrdší sankce, většina firem o ní zatím vůbec netuší. V květnu příštího roku přitom startuje obecné nařízení na ochranu osobních údajů (GDPR) z dílny Evropské unie.

Úniky osobních dat trestá pokutami až ve výši čtyř procent z jejich hrubých ročních tržeb nebo maximálně 20 miliony eur (540 miliony korun).

Kdyby tak T-Mobilu unikla citlivá osobní data jako loni v dubnu o více než milionu jeho klientů příští rok, mohla by ho potkat pokuta i za více než půl miliardy korun. Loni v srpnu přitom operátor musel zaplatit jen 3,6 milionu korun.

"Podnikům se může zdát, že je do půlky roku 2018 ještě dlouhá doba. Už teď je ale nejvyšší čas celou věc řešit. Velkým firmám zabere nejméně rok, než provedou celkovou inventuru svého zacházení s osobními daty. Samotné nasazení technických prostředků pro jejich zabezpečení pak může trvat i několik měsíců," míní právnička Eva Škorničková, která se účastní vládní pracovní skupiny, jež se na start evropského nařízení v Česku připravuje.

Ochraně dat se nikdo nevyhne

Nová evropská norma se týká všech firem i státních organizací, jako jsou nemocnice či města a obce. Ty budou nově muset osobní data zabezpečit jejich šifrováním nebo anonymizací, aby se z nich nedala vyčíst identita konkrétní osoby. Významnější úniky budou povinně hlásit státnímu regulátorovi (ÚOOÚ) a pak o nich také informovat všechny poškozené klienty nebo vlastní zaměstnance.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • České firmy i státní úřady čeká už za několik měsíců povinnost lépe chránit osobní data, jež spravují.
  • Podle evropského nařízení na ochranu osobních dat musí všechny organizace všechny úniky takových informací hlásit, a pokud data dostatečně nezabezpečí, hrozí jim pokuta až ve výši 540 milionů korun.
  • Většina firem o nové povinnosti zatím neví. Odborníci přitom radí začít s přípravami už nyní.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.