Firmy v Česku letos přidají svým zaměstnancům na mzdách nejvíce peněz od finanční krize. Ačkoliv v mnoha společnostech ještě probíhá kolektivní vyjednávání, už dnes podnikatelské svazy odhadují, že mzdy v soukromých podnicích letos vzrostou v průměru o pět procent. Výrazně se přidává i v oborech, kde v minulosti růst mezd nebyl příliš obvyklý, například v maloobchodu.

Nebývalá štědrost firem má více příčin. V první řadě si přidávání mohou dovolit díky pozitivnímu vývoji české ekonomiky. Ta má v letošním roce růst o více než 2,5 procenta. Podnikům se díky tomu utěšeně plní zakázkové knihy. Zároveň ale narážejí na zásadní problém, který je druhým významným motivem pro zvyšování mezd: nedostatek lidí, a to prakticky na všech myslitelných pracovních pozicích. Musí se tak víc než v minulosti snažit, aby jim zaměstnanci neutíkali za lepším ke konkurenci. "Firmy přidávají, případně rozšiřují benefity, protože si chtějí svoje zaměstnance udržet a vědí, že najít si za ně náhradu při současné nízké nezaměstnanosti není tak jednoduché jako dříve," potvrzuje analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.