Americká ropná jednička ExxonMobil koupí za 6,6 miliardy dolarů (167 miliard korun) těžařské firmy, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. Exxon to uvedl v úterním sdělení. Permská pánev je jedním z nejrentabilnějších amerických nalezišť ropy a podle nedávných průzkumů jde zřejmě o zdaleka největší naleziště břidlicové ropy v USA.

Koupené firmy mají k průzkumu a těžbě pronajato celkem 111 300 hektarů území. Denně těží přes 18 tisíc barelů energetického ekvivalentu ropy.

Exxon nyní v rámci celé Permské pánve těží kolem 140 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně. Koncern uvedl, že koupená aktiva jsou významným přírůstkem do sestavy aktiv nekonvenčních energetických zdrojů, které shromažďuje jeho dceřiná firma XTO Energy.

Loňské oživení cen ropy povzbudilo ty americké ropné společnosti, které přežily dvouletý propad cen bez větších šrámů, k obnovení akvizic. Velký zájem je zejména o firmy působící právě v Permské pánvi, uvedla agentura Reuters.

Američtí geologové ke konci loňského roku objevili v Permské pánvi zřejmě největší pole nekonvenční ropy v USA. Břidlicové naleziště v oblasti Wolfcamp ukrývá podle odhadů 20 miliard barelů ropy a 1,6 miliardy barelů zemního plynu, a je tedy třikrát větší než současná největší břidlicová formace Bakken v Severní Dakotě.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru