Růst světové ekonomiky letos zrychlí na 2,7 procenta a příští rok na 2,9 procenta z loňského podprůměrného tempa 2,2 procenta. Předpověděla to OSN v úterním výročním výhledu.

Prognóza OSN se svým trendem shoduje s posledními předpověďmi Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Světová banka před týdnem uvedla, že globální růst letos zvýší tempo na 2,7 procenta z loňských 2,3 procenta, což byla nejnižší úroveň od finanční krize z konce desetiletí.

MMF v pondělní aktualizaci pololetního výhledu předpověděl, že světová ekonomika letos posílí na 3,4 procenta a příští rok na 3,6 procenta z loňského sedmiletého minima 3,1 procenta.

OSN upozorňuje na nejistoty zejména kvůli odchodu Británie z Evropské unie a politice nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa. Británie letos podle OSN zpomalí růst na 1,1 procenta z loňských dvou procent. MMF přitom čeká pro Británii mnohem mírnější zpomalení na 1,5 procenta.

Podle Alfreda Calcagna z OSN by na světovou ekonomiku mohla mít negativní dopady Trumpova daňová politika, která by mohla zvýšit rozpočtový deficit a mohla by být problémem pro globální obchodní systém, uvedla agentura Reuters. Světová banka i MMF ale své nejnovější předpovědi pro americkou ekonomiku zřetelně zlepšily, což mělo klíčový vliv na zvýšení jejich odhadu pro celou světovou ekonomiku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru