I přes zvýšení sazeb, které na konci roku ohlásila většina velkých bank, hypotéky v posledním měsíci roku 2016 nepodražily. Průměrná úroková sazba u hypotéky zůstala na rekordně nízké úrovni 1,77 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Od prosince začal platit nový zákon o úvěrech, který například umožňuje snadnější předčasné splacení hypotéky. Banky i kvůli tomu už oznámily zdražování. Začala s tím Komerční banka už v průběhu listopadu. Od prosince se k ní přidali další významní hráči na trhu – Hypoteční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Od půlky ledna hypoteční úvěry o 0,4 bodu u všech fixací zvýší i Česká spořitelna.

Nabídkové sazby hypoték se tak postupně dostávají nad dvě procenta – což je úroveň, kde byly zhruba před rokem. Kromě reakce na nový zákon, který od prosince přináší volnější pravidla pro předčasné splacení hypotéky, reagují banky také na "zvyšující se ceny zdrojů".

Do reálných cen hypoték se ale navýšení v prosinci ještě "nepropsalo". "Ač byl prosinec prvním měsícem účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, dle statistik se zdá, že se za nových podmínek podepisovaly úvěry, které se nevešly do rekordního listopadu. Průměrné úrokové sazby kopírovaly listopadové nabídky a zůstaly nezměněny," uvádí Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

"Zdražování se v indexu projeví až se zpožděním v následujícím měsíci," říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance. Podle něj nabídkové sazby v prosinci stouply v průměru o desetinu a v růstu pokračují i v lednu.

Zatímco v roce 2016 se rekordní minima přepisovala prakticky neustále, rok 2017 bude spíše ve znamení pomalého růstu.

hypoindex prosinec
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru