Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) loni vyrobila 220 611 aut, meziročně o 1557 vozů více, což je nárůst o 0,71 procenta. Kromě 450 aut, která se prodala v tuzemsku, šly všechny vyrobené vozy na export. Výsledky v úterý zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu. Mluvčí TPCA Marek Hovorka řekl, že firma výsledky oficiálně zveřejní příští týden.

V roce 2015 firma vyrobila 219 054 vozů, oproti roku 2014 meziročně o osm procent více. Jen 516 z nich zůstalo v tuzemsku, zbylé vozy byly vyvezeny do zahraničí.

Loni v říjnu generální manažer řízení výroby automobilky Radek Vošta na odborné konferenci v Brně uvedl, že v roce 2016 plánuje TPCA dvouprocentní růst výroby, automobilka chtěla vyrobit 224 tisíc vozů. Meziroční růst se nakonec zastavil na 0,71 procenta.

Vozy z továrny se prodávají zejména v západní Evropě. V roce 2015 byla největším trhem Velká Británie, kam firma prodala 27 procent vozů. Následovaly v procentuálním zastoupení Francie, Itálie a Německo. V ČR firma prodá zhruba jen jedno procento své výroby, zbytek jde na trhy Evropské unie.

Ve společnosti pracuje zhruba 2800 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice. Automobilka vyrábí malé vozy značky Peugeot, Citroën a Toyota. Kapacita závodu je 330 tisíc vozů ročně, což je strop, kterého závod dosáhl v roce 2009. V Kolíně působí od roku 2005.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru