Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu meziměsíčně zvýšila o 1,5 procenta, tedy mnohem výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů statistického úřadu Eurostat. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že růst dosáhne pouze 0,5 procenta.

V celé Evropské unii průmyslová produkce stoupla o 1,6 procenta. Nejrychlejší růst v rámci EU zaznamenalo Irsko, kde se výroba zvýšila o 16,3 procenta. Pokles podle dostupných údajů utrpěla pouze produkce v Řecku a Portugalsku, v obou případech se snížila o 0,9 procenta. V České republice průmyslová výroba stoupla o 1,8 procenta.

Za silným růstem produkce v eurozóně stálo zejména téměř tříprocentní zvýšení výroby zboží krátkodobé spotřeby, jako jsou potraviny a oblečení. Firmy se tak podle agentury Reuters zřejmě připravovaly na zvýšenou poptávku ve vánoční sezoně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru