Hrubý domácí produkt Německa v loňském roce stoupl o 1,9 procenta, tedy nejprudším tempem za posledních pět let. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Údaje rovněž ukázaly, že německé veřejné finance uzavřely loňský rok s přebytkem 18,2 miliardy eur (téměř půl bilionu korun), což odpovídá 0,6 procenta HDP. V předchozím roce činil přebytek 20,9 miliardy eur.

Hospodářský růst loni zrychlil z 1,7 procenta v roce 2015 a mírně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,8 procenta. S tímto tempem počítala rovněž říjnová prognóza německé vlády. Pro letošní rok vláda předpověděla zpomalení růstu na 1,4 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Hospodářský růst v Německu je podle Reuters podporován stoupající soukromou spotřebou a zvýšenými vládními výdaji na uprchlíky. To kompenzuje horší výkon zahraničního obchodu, který je důsledkem slabé poptávky ze strany hlavních obchodních partnerů a rozvíjejících se ekonomik.

Domácí spotřeba již dříve vystřídala export na pozici hlavního motoru německého hospodářství. Spotřebu domácností podporují příznivé podmínky na trhu práce a nízké úrokové sazby.

V loňském roce soukromá spotřeba stoupla o dvě procenta a její příspěvek k celkovému růstu ekonomiky dosáhl 1,1 procentního bodu. Státní výdaje se zvýšily o 4,2 procenta, jejich příspěvek k růstu HDP tak činil 0,8 procentního bodu.

"Silná domácí poptávka zaštítila německou ekonomiku před většinou vnějších rizik," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. Dodal, že největším rizikem pro Německo je nyní pocit sebeuspokojení.

"Ekonomika naléhavě potřebuje nové impulzy ze strany nových strukturálních reforem a silnějších veřejných i soukromých investic. Je velmi nepravděpodobné, že se toho dočká před (zářijovými) volbami," prohlásil.

Potřetí s přebytkem

Německý státní rozpočet skončil loni v přebytku 6,2 miliardy eur (168 miliard korun), uvedlo také ve čtvrtek ministerstvo financí. Je to už potřetí v řadě, co německý rozpočet nebyl v deficitu. Přebytek rozpočtu chce ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) využít na splácení státního dluhu, čímž ale na německé politické scéně nebudí jen souhlasné reakce.

Vládní sociální demokraté požadují, aby se přebytek využil na investice, bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) chce zase snižovat daně. Na oba návrhy ale Schäuble říká ne a hodlá přebytkové prostředky použít na snížení německého dluhu, který nyní činí asi 1,27 bilionu eur (34,3 bilionu korun). O možném snižování daní je ochoten uvažovat až po parlamentních volbách na podzim tohoto roku.

Sociální demokraté mají za to, že Schäubleho "fetiš" ve splácení dluhu Německu neprospěje. Země podle nich nutně potřebuje investice do své budoucnosti, mimo jiné do oprav dopravní infrastruktury nebo rozšíření rychlého internetu.

O tom, kde nakonec peníze z přebytku skončí, rozhodne parlament. Podle aktuálního nastavení by měly jít automaticky do rezervy, která je připravena na financování integrace uprchlíků. Zatím v ní je kolem 13 miliard eur (351 miliard korun). Použít tyto prostředky ještě nebylo nutné.

Přebytek loňského rozpočtu je zhruba o polovinu nižší než přebytek za rok 2015. Německo plánuje, že i v nadcházejících letech bude hospodařit bez deficitů státního rozpočtu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru