Češi a Slováci mění svůj pohled na práci. Zhruba čtvrtina z nich uvažuje letos o změně zaměstnání a další čtvrtina výměnu zaměstnavatele nevylučuje. Vyplývá to z výzkumu společnosti Wincott People, kterého se v Česku zúčastnilo 526 a na Slovensku 315 respondentů.

U mladých lidí do 35 let je nejdůležitějším faktorem pro změnu vyšší mzda, která jim umožní zajistit si lepší bydlení či získat vyšší hypotéku. Další důležité důvody s penězi nesouvisí. Pro více než třetinu pracujících je rozhodující, aby je práce bavila. A pro řadu lidí je důležité to, jak dobře jim půjde nová práce skloubit s rodinou.

Uvažujete v roce 2017 o změně zaměstnání? Češi (%) Slováci (%)
Ano 23,2 28,3
Ne 53,1 45,4
Možná 23,6 26,3

Zdroj: Wincott People pomocí aplikace Ipsos

Zaměstnání blízko domova s vyhovující pracovní dobou či možností pracovat doma je pro lidi při hledání nového místa mnohem atraktivnější benefit než stravenky, dovolená navíc, auto pro osobní potřeby či zvyšování kvalifikace.

Tak například stravenky řeší při přechodu na nové místo jen 1,3 procenta Čechů a 2,2 procenta Slováků, zatímco home office je důležitý zhruba pro 15 procent Čechů i Slováků.

Možnost končit pravidelně v půl čtvrté či páté odpoledne bez dalších přesčasů je pro třetinu Čechů a 40 procent Slováků dokonce tak důležitým faktorem, že jsou kvůli ní ochotni vzdát se části své mzdy (26,9 procenta Čechů by se raději smířilo s poklesem platu o pět procent a 7,4 procenta by kvůli jasné možnosti plánovat si odpoledne bylo ochotno jít s platem dolů o desetinu).

Jakou práci byste upřednostnili při srovnatelné mzdě?   Češi (%), Slováci (%)
Která by mě víc bavila 36,2 36,2
S vyhovující pracovní dobou 15,6 12,1
S možností pracovat z domova 14,7 15,2
Blízko domova 14,3 15,2
S finančním bonusem, nejpozději po roce 9,3 7,3
Se zvyšováním kvalifikace  4,0 7,3
S autem, které by šlo využívat i pro osobní potřebu 2,7 3,5
S dovolenou navíc 1,9 1,0
S výhodným stravováním/stravenkami 1,3 2,2

Zdroj: Wincott People pomocí aplikace Ipsos. V infografice je detailnější rozdělení podle pohlaví.

Ochota přijmout nové místo roste podle průzkumu s velikostí bydliště člověka, který o změně zaměstnání uvažuje. To však platí až do velikosti obce od 20 tisíc do 100 tisíc obyvatel, kde na Slovensku uvažuje o změně postu přes 30,2 procenta obyvatel a v Česku 28,2 procenta. Nad tuto hranici jsou už úvahy o změně zaměstnání o několik procent nižší.

Z pohledu regionů jsou se svým místem nejvíce spokojeni lidé Jihočeského kraje, kde uvažuje o změně práce nejméně lidí, 9,4 procenta. Nejvíce naopak uvažují o změně kariéry obyvatelé Zlínského kraje (34,8 procenta).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru