Německý automobilový koncern Volkswagen loni navzdory emisnímu skandálu zvýšil prodej téměř o čtyři procenta na rekordních 10,3 milionu vozů. Oznámila to v úterý firma, jejíž součástí je i česká Škoda Auto. I ta měla za loňský rok rekordní odbyt.

Volkswagen tak loni pravděpodobně vystřídal japonského konkurenta Toyota Motor v čele světového automobilového trhu. Toyota minulý měsíc předpověděla, že za loňský rok prodá 10,09 milionu aut. Oficiální údaje by měla zveřejnit začátkem února.

V prosinci Volkswagen meziročně zvýšil prodej dokonce o 12 procent na 933 300 vozů, zejména díky silnému růstu poptávky ve Spojených státech a v Číně.

"Rok 2016 pro nás byl velmi náročný. Učinili jsme pokrok ve snaze vyřešit a překonat krizi (kolem naftových motorů) a současně jsme zahájili proces zásadních změn v podniku," uvedl generální ředitel společnosti Matthias Müller.

Volkswagen předloni v září přiznal, že po celém světě zhruba do 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Aféra se týká zhruba i 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Automobilka Škoda loni dodala zákazníkům rekordních 1,128 milionu vozů, což je téměř o sedm procent více než v předchozím roce. Potřetí za sebou tak v celoročním prodeji překonala milionovou hranici.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru