Zájem o hypotéky byl v roce 2016 rekordní. Lídr trhu Hypoteční banka odhaduje, že objem poskytnutých hypoték se za celý trh vyšplhal na 225 miliard. Oproti roku 2015, kdy to podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj bylo 184 miliard, jde o nárůst o 22 procent. Tržní podíl samotné Hypoteční banky za loňský rok dosáhl 28,8 procenta.

"Rok 2016 bude z mnoha důvodů patřit k přelomovým rokům v oblasti hypoték. Trh v loňském roce zažil mnoho převratných změn a událostí, které zapříčinily enormní zájem klientů o hypoteční úvěry. Ten byl motivován především celkovou velmi příznivou ekonomickou situací včetně dlouhodobě nízkých úrokových sazeb a také plánovanou účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit od 1. prosince. I v tomto turbulentním prostředí jsme si však dokázali obhájit vedoucí pozici na trhu," komentuje uplynulý rok Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky.

Kromě rekordního objemu hypoték český hypoteční trh zaznamenal i další rekordy. V listopadu klesly úroky na historicky nejnižší úrokovou sazbu 1,77 procenta. Průměrný úrok za celý loňský rok činil 2,12 procenta. "Myslím si, že jsme se na konci dotkli úrokového dna. V závislosti na účinnosti nového zákona se trend otáčí a úvěry podražují," dodává k úrokovým sazbám Sadil.

Jednotliví Češi si také na hypotékách více půjčovali. Průměrná výše úvěru se zvedla z 1,82 milionu korun v roce 2015 téměř o deset procent na 1,97 milionu korun. Největší zájem podle Hypoteční banky měli Češi loni o starší cihlové byty 2+kk a 2+1, kterých je ale nedostatek. "Zvedá se zájem o rodinné bydlení, tedy o byty 3+1, 3+kk," uvedla banka.

Největší změnu představoval nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost 1. prosince 2016. Přinesl s sebou mnoho novinek v oblastech informování spotřebitele, změny v předčasném splácení úvěrů a změny v oblasti odpovědnosti poskytovatelů úvěrů, jejich zprostředkovatelů a zástupců i dozoru ze strany ČNB. "Příprava na tento zákon byla složitá, jen v Hypoteční bance probíhala přes dva roky a znamenala jeden z největších realizovaných projektů, mnohem větší, než byl Nový občanský zákoník," přibližuje Sadil zákulisí implementace nového zákona z pohledu banky.

Další velkou změnu pro hypoteční trh představovala sada doporučení ČNB týkajících se zákazu poskytování stoprocentních hypoték. Od října je možné získat hypotéku maximálně na 95 procent hodnoty zástavy a od letošního dubna se pak limit ještě zpřísní, a to na 15 procent nově poskytnutých úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti.

"Říjnové doporučení pro nás nepředstavovalo v podstatě žádnou změnu. To samé však nemohu říci o dubnu, kdy bude vlivem doporučení ČNB dotčena významná část stávající produkce na trhu, tedy úvěry, které jsou v pásmu 80–90 procent hodnoty zástavy. Zde již bude změna výraznější. Podle našich odhadů je stávající produkce na trhu zhruba na dvojnásobné úrovni, než je doporučení. Tím pádem se cesta k pořízení nemovitosti mnohým klientům zkomplikuje a celý hypoteční trh se kvůli aktuálním změnám zpomalí," říká k dopadu doporučení ČNB Sadil.

Pozn.: Loňský objem hypoték je odhad Hypoteční banky
Zdroj: Hypoindex, Hypoteční banka 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru